Βιβλιοθήκη

Η Βιβλιοθήκη του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης δημιουργήθηκε στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ με συγχρηματοδότηση από την Ευρωπαική κοινότητα και το Ελληνικό κράτος. Αρχισε την λειτουργία της 1-9-2009. Διαθέτει πλήρη τεχνολογικό εξοπλισμό: 3 υπολογιστές και σύνδεση με το διαδίκτυο, Φωτοτυπικό μηχάνημα, Εκτυπωτή, Φαξ , Τηλεόραση-βίντεο-DVD, Στερεοφωνικό συγκρότημα, Αναγνωστήριο εξοπλισμένο, βιντεοπροβολέα, οθόνη προβολής, κ.α.

Ο σκοπός των σύγχρονων βιβλιοθηκών είναι ν? αποτελέσουν αναπόσπαστο κομάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας και να μπορούν να συμβάλλουν :

- Στην υποστήριξη της διδασκαλίας με σύγχρονες εκπαιδευτικές μεθόδους.
- Στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης μέσα από την ενεργοποίηση του μαθητή με διερευνητική μάθηση και πρωτοβουλίες.
- Στην εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες.
- Στην άντληση πληροφοριών για πολυποίκιλα θέματα. - Στην εξοικείωση με τον κόσμο του βιβλίου και της ανάγνωσης.

Οι σύγχρονες σχολικές βιβλιοθήκες δεν είναι απλά χώροι καταλογογράφησης και απoθήκευσης βιβλίων:

- Είναι ταμιευτήριο μορφωτικής και πολιτιστικής κληρονομιάς και ταυτόχρονα χώρος εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία της πληροφορίας.
- Στον χώρο της βιβλιοθήκης ο μαθητής μπορεί να μάθει, ότι η γνώση δεν αποστηθίζεται, αλλά κατακτάται με ερευνητικό μόχθο και κριτική σκέψη.

Αλλά θα πρέπει να αποτελεί:

Για τους μαθητές:

Χώρο μάθησης, πληροφόρησης , γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία της πληροφορίας.

Για τους εκπαιδευτικούς:

Πηγή πληροφόρησης και κατάλληλο μέσο για τον σχεδιασμό νέων μεθόδων στην διαδικασία της μάθησης.

Για το εκπαιδευτικό σύστημα:

Τρόπο προώθησης και αλλαγής του εκπαιδευτικού περιβάλλοντος του σχολείου και της αναμόρφωσης των προγραμμάτων σπουδών.