Τομέας Πληροφορικής

Οι Κύκλοι Σπουδών των Ημερησίων ΕΠΑΛ διακρίνονται σε Ομάδες Προσανατολισμού, Τομείς και Ειδικότητες.

Ο τομέας Πληροφορικής των ΕΠΑΛ ανήκει πλέον στην ομάδα προσανατολισμού Τεχνολογικών Εφαρμογών περιλαμβάνει τις παρακάτω ειδικότητες:

• Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ
  • Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού
Ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα και συγκεκριμένα σε επιχειρήσεις, οργανισμούς, εκπαιδευτικές μονάδες κ.α., καθώς επίσης και σε φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής.
Συγκεκριμένα μπορεί να εργαστεί :
  • Σε Επιχειρήσεις, Οργανισμούς, Εκπαιδευτικές μονάδες, κ.α. φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής.

Σε Επιχειρήσεις που:

• 1.Κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής.
  • 2.Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν δίκτυα υπολογιστών και δικτυακές υπηρεσίες.
  • 3.Αναπτύσσουν και υποστηρίζουν εφαρμογές λογισμικού.
  • προωθούν και πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές λογισμικού
  • ως ελεύθερος επαγγελματίας

Παρουσίαση τομέα Πληροφορικής (για μαθητές Γυμνασίων και Α' τάξης Λυκείου)

Παρουσίαση Ειδικότητες Πληροφορικής (για μαθητές Β' τάξης Πληροφορικής)