Ερευνητικές Εργασίες

Οι Ερευνητική Εργασία εντάχθηκε στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου από το σχολικό έτος 2011-2012 στην Α' Τάξη και αποτελεί ένα νέο, καινοτόμο μάθημα που σκοπό έχει να εισάγει τους μαθητές στη διερευνητική μάθηση και ουσιαστικά να τους εκπαιδεύσει να "μάθουν να μαθαίνουν".

Από το σχολικό έτος 2012-2013 η Ερευνητική εργασία εισήχθη και στη Β' Τάξη ΕΠΑΛ με τον τίτλο "Ειδική Θεματική Δραστηριότητα" και το θέμα που εξετάζεται έχει να κάνει με τον Τομέα ΕΠΑΛ στον οποίο φοιτούν οι μαθητές.

Χρήσιμα links:

1. Ψηφιακό Σχολείο (Υπουργείο Παιδείας)-Ερευνητικές Εργασίες

2. 12-07-12 Οδηγίες για τη διδασκαλία της Ειδικής Θεματικής Δραστηριότητας στη Β΄ τάξη Ημερησίου και στη Γ΄ τάξη Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2012-2013

3. 03-05-12 Οδηγίες για την ερευνητική εργασία στην Α' και Β' Λυκείου σχ. έτος 2012 2013