Comenius 2009-2010

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο πρόγραμμα Comenius 2009-2010

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης παίρνει μέρος για δεύτερη φορά στο Ευρωπαϊκό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης / Comenius / Σχολικές Συμπράξεις που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση με θέμα «Culture through Europe: Laura & John reports».

Το σχολείο της πόλης μας συμμετέχει μαζί με 7 ακόμα ευρωπαϊκά σχολεία από την Ιταλία, την Ισπανία, την Πορτογαλία, τη Γαλλία, την Αγγλία, τη Σουηδία και την Πολωνία. Το πρόγραμμα διαρκεί 2 χρόνια ξεκινώντας από το Σεπτέμβριο του 2009.

Το θέμα του προγράμματος αφορά τη γνωριμία των μαθητών με τις διαφορετικές κουλτούρες όλων των σχολείων που συμμετέχουν, μέσα από τα μάτια δύο εικονικών χαρακτήρων, της Laura και του John. Η Laura και ο John ταξιδεύουν στην Ευρώπη και καταγράφουν εμπειρίες.

1. Συνάντηση εργασίας στην Πορτογαλία

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση των καθηγητών στην Πορτογαλία (6 ? 12 Οκτωβρίου). Ο στόχος της πρώτης συνάντησης ήταν να γίνει μια πρώτη γνωριμία με τους εταίρους και να γίνει ο αναλυτικός σχεδιασμός του προγράμματος. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στις πόλεις Aveiro και Porto, καθώς και στην πρωτεύουσα της χώρας, τη Λισσαβόνα.

2. Συνάντηση εργασίας στην Κατερίνη
Η δεύτερη συνάντηση εργασίας πραγματοποιήθηκε τον Δεκέμβριο (14 ? 18 Δεκεμβρίου) στην Κατερίνη με σκοπό να την παρουσίαση της πρώτης χώρας - σταθμού στο ταξίδι των παιδιών, της Πορτογαλίας. Στα πλαίσια της συνάντησης, έλαβαν χώρα και διάφορες άλλες δραστηριότητες, όπως παρουσίαση της Ελλάδας και του σχολείου, δημιουργία αφίσας, δραστηριότητες εξοικείωσης, εκπαιδευτικές επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους κ.α. Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν 7 καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ, 13 καθηγητές από τις διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες και 42 μαθητές. 18 μαθητές από τις 7 ευρωπαϊκές χώρες που φιλοξενήθηκαν από οικογένειες των μαθητών του σχολείου.

Στο πλαίσια της συνάντησης πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο της Βεργίνας και στη Θεσσαλονίκη με περιήγηση στην πόλη. Επίσης, η ομάδα επισκέφτηκε τα μετέωρα, καθώς και νομό Πιερίας και συγκεκριμένα το Δίον, το Λιτόχωρο, τον Π. Παντελεήμονα και τον Πλαταμώνα.

Μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς έχουν προγραμματιστεί άλλες δύο συναντήσεις, στην Ισπανία (τον Μάρτιο του 2010) και στην Πολωνία (τον Μάιο του 2010), στις οποίες θα συμμετάσχουν τόσο μαθητές, όσο και καθηγητές στου σχολείου.

Όλες οι δραστηριότητες του Προγράμματος Comenius στοχεύουν να φέρουν πιο κοντά διδάσκοντες και μαθητές από τα 8 συμμετέχοντα σχολεία και να αναδείξουν ακόμη περισσότερο την ευρωπαϊκή διάσταση της εκπαίδευσης.