Digital cOmpetence to teach youth wIth migranT background

Digital cOmpetence to teach youth wIth migranT background (DO-IT)

Project Number: 2020-1-BE01-KA226-SCH-082742

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετέχει στο εγκεκριμένο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ ΚΑ2 με τίτλο «Digital cOmpetence to teach youth wIth migranT background (DO-IT)". Στο εν λόγω πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης οι European Center for Economic and Policy Analysis and Affairs (ECEPAA) - Βέλγιο, διοργανωτής του προγράμματος, Association Maison d'Enfant pour la Culture et l'Education - Ιταλία, Fundacion Red Incola - Ισπανία, Associazione Di Promozione Sociale Joint – Ιταλία, 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης - Ελλάδα  .

Σύμφωνα με τη γενική πολιτική του προγράμματος Erasmus + και την πρόσκληση υποβολής προτάσεων ως απάντηση στον COVID-19, ο γενικός στόχος αυτού του προγράμματος είναι να συμβάλει στην ανάπτυξη μιας καινοτόμου πρακτικής στην ψηφιακή εποχή, ενώ ταυτόχρονα δεσμεύεται για την υποστήριξη της κοινωνικής ένταξης των μαθητών με μεταναστευτικό υπόβαθρο με στόχο την αντιμετώπιση της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου. Προκειμένου να υλοποιηθεί ο παραπάνω στόχος, το πρόγραμμα DO-IT διαρθρώθηκε σε τέσσερις συγκεκριμένους υπο-στόχους:

• να εντοπίσει, να αναπτύξει και να διαδώσει καλές πρακτικές και καινοτόμα ψηφιακά εργαλεία για να παρέχει στους εκπαιδευτικούς και τους εκπαιδευτές, δεξιότητες για την αντιμετώπιση των αναγκών των νέων με μεταναστευτικό υπόβαθρο που προκαλείται από την πανδημία COVID-19
  • να προωθήσει την αναγνώριση των ψηφιακών ικανοτήτων και δεξιοτήτων που αποκτήθηκαν από νέους με μεταναστευτικό υπόβαθρο
  • να αυξήσει τις ικανότητες 50 εκπαιδευτικών και εκπαιδευτών σχετικά με την ψηφιακή επάρκεια, παρέχοντάς τους μια κατάρτιση σχετικά με τις 5 δεξιότητες που περιλαμβάνονται στο “Digital Competence Framework 2.0”
  • να αυξήσει της ικανότητες 50 εκπαιδευτικών και εκπαιδευτών να αναγνωρίζουν τις ψηφιακές δεξιότητες που αποκτώνται από νέους με μεταναστευτικό υπόβαθ

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τις δράσεις και τα παραδοτέα του προγράμματος: