Σχολικές Εκδρομές

Στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς πραγματοποιείται ο προγραμματισμός των εκπαιδευτικών επισκέψεων και εκδρομών του σχολείου. Γνώμονας για την επιλογή των τόπων και των προγραμμάτων που επιλέγουμε είναι η ποιότητα τους και τα οφέλη που μπορούν να αποκομίσουν οι μαθητές μας από αυτά.

Έχοντας ως στόχο η μάθηση να γίνεται με γόνιμο και δημιουργικό τρόπο εξασφαλίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερες επισκέψεις, συμμετοχή σε εκπαιδευτικά προγράμματα, στα οποία οι μαθητές έχουν ενεργητική συμμετοχή στη γνώση και βιωματική μάθηση.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές να δουν, να αγγίξουν, να ακούσουν, να φτιάξουν, να δραματοποιήσουν, να εκφραστούν γλωσσικά και σωματικά, με στόχο να μάθουν μέσα από την εμπειρία τους με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο.

Τα θέματα που προσεγγίζονται είναι ποικίλα. Αφορούν την ιστορία, τη λαογραφία, την τέχνη, το θέατρο, την οικολογία, την τεχνολογία και άλλους ενδιαφέροντες τομείς και είναι προσαρμοσμένα στο επίπεδο κάθε τάξης και κάθε τομέα.