Τομέας Υγείας-Πρόνοιας

O τομέας Υγείας και Πρόνοιας που λειτουργεί στο σχολείο μας προσφέρει τις παρακάτω ειδικότητες:

1. Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων

Περιγραφή επαγγέλματος

Ο/Η Πτυχιούχος Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων

• φροντίζει για την κατάλληλη προετοιμασία του ασθενούς και ετοιμάζει τα απαιτούμενα υλικά για την εξέταση
  • λαμβάνει όλα τα προστατευτικά μέτρα ασφαλείας, τόσο για τον ίδιο όσο και για τον ασθενή κατά την εξέταση και την αιμοληψία,
  • πραγματοποιεί τις εργαστηριακές αναλύσεις (εξετάσεις αίματος, ταυτοποίηση μικροβίων, αντιβιογράμματα κ.λ.π.) χειριζόμενος σύγχρονα μηχανήματα και αυτόματους βιοχημικούς αναλυτές,
  • χειρίζεται τον Η/Υ καταχωρώντας τα αποτελέσματα των εργαστηριακών αναλύσεων και εκτελεί τις σχετικές αρχειοθετήσεις,
  • λαμβάνει την ποσότητα αίματος που απαιτείται για την εξέταση και απομονώνει τους παράγοντες που ενδιαφέρουν την εξέταση, αναλαμβάνει την παρασκευή θρεπτικών υλικών και διαλυμάτων και πραγματοποιεί τις εργαστηριακές αναλύσεις χειριζόμενος τον αυτοματοποιημένο αναλυτή Coulter Counter.

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο ειδικός Βοηθός Ιατρικού και Βιολογικού Εργαστηρίου μπορεί να απασχοληθεί σε

• Μικροβιολογικά - Βιοχημικά Εργαστήρια Δημοσίων Νοσοκομείων.
  • Μικροβιολογικά - Βιοχημικά Εργαστήρια Ιδιωτικών Νοσοκομείων.
  • Διαγνωστικά και ερευνητικά κέντρα.
  • Κέντρα Υγείας.
  • Θεραπευτήρια - Κλινικές.
  • Ασφαλιστικοί Οργανισμοί.
  • Φαρμακευτική Βιομηχανία
  • Βιομηχανία Τροφίμων - Ποτών

2. Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων

Περιγραφή επαγγέλματος

Ο ειδικός Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων - Παιδοκόμων είναι εκπαιδευμένος να

• Παρακολουθεί υπεύθυνα τα παιδιά σε όλες τους τις δημιουργικές δραστηριότητες.
  • Μεριμνά για τη σωματική και ψυχική υγεία και ανάπτυξη,τη διαπαιδαγώγιση και κοινωνικοποίηση βρεφών και νηπίων.
  • Τους προσφέρει αγωγή,φροντίδα, και ψυχαγωγία και τα βοηθά να αποκτήσουν γνώσεις και εμπειρίες.
  • Τα καθοδηγεί να αναπτύξουν φαντασία,αισθητική και δημιουργική ικανότητα ,ενώ εφαρμόζει πιστά τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας.
  • Για να ασκήσει κάποιος το επάγγελμα αυτό,πρέπει να διαθέτει έμφυτη αγάπη για τα παιδιά, υπομονή, υπευθυνότητα και ευχάριστη προσωπικότητα.

Επαγγελματικές προοπτικές:

Ο ειδικός Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων - Παιδοκόμων μπορεί να απασχοληθεί :

• Σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς
  • Σε κέντρα Παιδικής Μέριμνας
  • Σε Υπηρεσίες του Δημοσίου
  • Σε Υπηρεσίες των Δήμων και Κοινοτήτων
  • Σε Ιδρύματα Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες
  • Σε Υπηρεσίες Σχολείων και παιδικές κατασκηνώσεις

3. Βοηθών Νοσηλευτών

Συνοπτική περιγραφή επαγγέλματος

Ο κάτοχος πτυχίου Βοηθών Νοσηλευτών έχει αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις (θεωρητικές-πρακτικές), δεξιότητες και επαγγελματικές στάσεις, που τον καθιστούν ικανό να εργαστεί σε όλες τις δομές υπηρεσιών υγείας Δημόσιες-Ιδιωτικές.

Επαγγελματικές δραστηριότητες

• Αξιολογεί τις βιολογικές και ψυχολογικές ανάγκες των ασθενών και τις καλύπτει.
  • Προγραμματίζει και εκτελεί εξατομικευμένη νοσηλευτική φροντίδα.
  • Πραγματοποιεί νοσηλευτικές πράξεις που έχουν σχέση με την προνοσοκομειακή ή ενδονοσοκομειακή παροχή Α΄Βοηθειών.
  • Νοσηλεία ασθενών στις κλινικές.
  • Προεγχειρητική-διεγχειρητική-μετεγχειριτική νοσηλευτική φροντίδα του ασθενή.
  • Λήψη-καταγραφή-εκτίμηση ζωτικών σημείων.
  • Ετοιμασία και χορήγηση φαρμάκων και ορών.
  • Μετάγγιση αίματος-πλάσματος, παρακολούθηση τυχόν αντιδράσεων-αντιμετώπιση.
  • Χορήγηση οξυγόνου.
  • Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση.
  • Περιποίηση τραύματος.
  • Πρόληψη και αντιμετώπιση κατακλίσεων
  • Να χρησιμοποιεί τους κανόνες ατομικής υγιεινής-αντισηψίας-ασηψίας και αποστείρωσης υλικού. Με σκοπό την πρόληψη λοιμωδών νοσημάτων, την επιμόλυνση των τραυμάτων κ.α.
  • Εφαρμόζει τα μέσα ατομικής προστασίας, υγιεινής που επιβάλλονται για την ασφαλή λειτουργία των χώρων που εργάζεται
  • Επιλέγει, προμηθεύει, χρησιμοποιεί και φροντίζει τον εξοπλισμό του χώρου εργασίας του (εργαλεία, συσκευές, υλικά κ.α.)
  • Ψυχολογική υποστήριξη του ασθενούς και της οικογένειας σε περίπτωση αναπηρίας, τελικού σταδίου.

Επαγγελματικές προοπτικές Βοηθών Νοσηλευτών

• Δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία
  • Ιδιωτικές κλινικές
  • Στρατιωτικά Νοσοκομεία
  • Κέντρα Υγείας
  • Σε ειδικά σχολεία
  • Δημόσιες ή ιδιωτικές κινητές μονάδες προνοσοκομειακής φροντίδας ( π.χ. βοήθεια στο σπίτι)
  • Κινητές μονάδες Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας ( ΕΚΑΒ)
  • Μονάδες πρώτων βοηθειών ( Αθλητικά κέντρα, Γήπεδα, Μεγάλα τεχνικά συνεργεία, Βιομηχανικές μονάδες, Εργοτάξια, Πολυδύναμα Πλοία, κατασκηνώσεις κ.α.)
  • Αεροδρόμια
  • Ιδιωτικά ιατρεία
  • Αποκλειστική φροντίδα στο νοσοκομείο ή στο σπίτι