Συμμετοχή του σχολείου μας σε έρευνα για τα Οικονομικά

Στο πλαίσιο της σχεδιαζόμενης εθνικής στρατηγικής για τον Χρηματοοικονομικό Εγγραμματισμό, το Υπουργείο Οικονομικών, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλους συναρμόδιους φορείς, έχει αναλάβει την εποπτεία του έργου με τίτλο «Εκπόνηση Εθνικής Στρατηγικής για το Χρηματοοικονομικό Εγγραμματισμό στην Ελλάδα». Η υλοποίηση του έργου έχει ανατεθεί στον Οργανισμό Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ). Στο έργο περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, η σύνταξη ενδιάμεσης έκθεσης για την υφιστάμενη κατάσταση χρηματοοικονομικού εγγραμματισμού στη χώρα μας. Για τη σύνταξη της ενδιάμεσης έκθεσης αξιολόγησης έχει σχεδιαστεί και πρόκειται να υλοποιηθεί έρευνα μέτρησης του χρηματοοικονομικού εγγραμματισμού των νέων. Για το σκοπό αυτό το Υπουργείο Οικονομικών, με την συνδρομή και σύμφωνη γνώμη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, συνέταξε το παρακάτω ενημερωτικό σημείωμα αναφορικά με τη διαδικασία διεξαγωγής της για τους/τις  Διευθυντές/τριες, τους  Συλλόγους Διδασκόντων και τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν στην έρευνα.

Α. Βασικές πληροφορίες σχετικά με την έρευνα

Η έρευνα απευθύνεται σε μαθητές/τριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ηλικίας 15-18) όλων των περιφερειών της χώρας.

Το δείγμα των σχολικών μονάδων είναι αντιπροσωπευτικό ενώ η επιλογή των μαθητών/μαθητριών εντός της σχολικής μονάδας είναι τυχαία. Καθώς το συνολικό δείγμα θα αποτελούν 1500 μαθητές/τριες, στις σχολικές μονάδες του αντιπροσωπευτικού δείγματος θα επιλεγεί τυχαίο δείγμα 30 μαθητών/τριών (10 ανά τάξη), οι οποίοι/ες καλούνται να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο.

Η έρευνα θα λάβει χώρα στις σχολικές μονάδες του δείγματος το διάστημα από 26 Σεπτεμβρίου 2022 έως 31 Οκτωβρίου 2022.

isologismoi

Το ερωτηματολόγιο είναι ανώνυμο, σε ηλεκτρονική μορφή και η διάρκεια συμπλήρωσής του εκτιμάται ότι δεν θα ξεπεράσει τις δύο διδακτικές ώρες. Η διεξαγωγή της έρευνας πραγματοποιείται σε χρόνο που ορίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων, σε κατάλληλη ως προς τον εξοπλισμό αίθουσα, παρουσία εκπαιδευτικού (επιβλέπων/ουσα καθηγητής/τρια).

Στον/ην Διευθυντή/τρια κάθε σχολικής μονάδας που έχει επιλεγεί θα σταλεί αρχείο με κλειδάριθμους για τους/τις μαθητές/μαθήτριες που θα συμμετάσχουν, προκειμένου να διασφαλιστεί η ανώνυμη είσοδό τους στην εφαρμογή συμπλήρωσης του ερωτηματολογίου. Στο αρχείο περιλαμβάνονται 40 κλειδάριθμοι και ο σχετικός σύνδεσμος. Με ευθύνη του/της Διευθυντή/τριας  φυλάσσονται σε ειδικό αρχείο μέχρι την ημέρα διεξαγωγής της έρευνας. Την/τις ημέρα/ες συμπλήρωσης των ερωτηματολογίων ο/η επιβλέπων/ουσα καθηγητής/τρια, μετά την είσοδο των μαθητών/μαθητριών στην αίθουσα διεξαγωγής της έρευνας, αντιστοιχεί με τυχαίο τρόπο έναν από τους 40 κλειδάριθμους σε κάθε μαθητή/τρια, χωρίς να καταγράφεται σε ποιον/α μαθητή/μαθήτρια δόθηκε ο κάθε κλειδάριθμος. Στη διάθεση της κάθε σχολικής μονάδας διατίθενται οι 30 κλειδάριθμοι (που απαιτούνται για τους/τις 30 συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες) και 10 επιπλέον για τυχόν ύπαρξης δυσλειτουργίας σε κάποιον από τους κλειδάριθμους. Επισημαίνεται ότι δεν πρέπει να δοθεί ο ίδιος κλειδάριθμος σε δύο μαθητές/τριες. Στο ίδιο αρχείο θα περιέχεται και ένας μοναδικός σύνδεσμος (με τον σχετικό  κλειδάριθμο) για την προαιρετική συμπλήρωση από τον Διευθυντή/τρια της σχολικής μονάδας ενός πολύ σύντομου ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου.