Ημερίδα Διάχυσης εμπειριών και αποτελεσμάτων ευρωπαϊκών προγραμμάτων ΚΑ1 Erasmus+ (2ου έτους Διαπίστευσης)

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή στις 28/06/2023 στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων και εμπειριών στο πλαίσιο του 2ου έτους Διαπίστευσης  Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+  ΚΑ1. Στην συνάντηση συμμετείχαν καθηγητές διαφόρων σχολικών μονάδων και βαθμίδων από την Κατερίνη, εκπρόσωποι του Δήμου Κατερίνης και μέλη της τοπικής κοινωνίας.

diaxisi

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχε και ολοκλήρωσε με επιτυχία τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα:

1. Μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών του τομέα Γεωπονίας στη Βαλένθια στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + KA1 με τίτλο: “Vertical units of agricultural products  (Κάθετες μονάδες αγροτικών προϊόντων)” και κωδικό: 2022-1-EL01-KA121-VET-00006778

1. Μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών του τομέα Υγείας στη Βαρκελώνη στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + KA1 με τίτλο: “3D printing of artificial limbs  (3D εκτύπωση τεχνητών μελών)” και κωδικό : 2022-1-EL01-KA121-VET-00006778

1. Μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών του τομέα Οικονομίας στη Βαρκελώνη στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + KA1με τίτλο:  :“Management of alternative tourism units  (Διαχείριση μονάδων εναλλακτικού τουρισμού)” και κωδικό : 2022-1-EL01-KA121-VET-000067785

1. Μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών του τομέα Πληροφορικής στη Βαρκελώνη στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + KA1 με τίτλο: «Development of skills in 3D printing (Ανάπτυξη δεξιοτήτων στην τρισδιάστατη εκτύπωση)» και κωδικό : 2022-1-EL01-KA121-VET-000067785

1. Μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών στην Κοπεγχάγη στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus + KA1, με τίτλο: «Digital tools for VET professors»  (Ψηφιακά εργαλεία για εκπαιδευτικούς επαγγελματικής εκπαίδευσης)” και κωδικό : 2022-1-EL01-KA121-VET-00006778

Στην συνάντηση ενημέρωσης, παρουσιάστηκαν αναλυτικά οι στόχοι των προγραμμάτων καθώς και όλες οι ενέργειες που ακολουθήθηκαν για την επίτευξη τους. Οι συμμετέχοντες μπόρεσαν μέσα από πλούσιο φωτογραφικό υλικό να δουν τα στάδια των εργασιών στα παραπάνω  προγράμματα, οι συνοδοί εκπαιδευτικοί και μαθητές που συμμετείχαν μοιράστηκαν με το κοινό τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκόμισαν κατά την διάρκεια των μετακινήσεων.

diaxisi2

Στην ημερίδα έγινε ιδιαίτερη αναφορά στην απονομή της διαπίστευσης και τα μελλοντικά σχέδια δράσης του σχολείου στα πλαίσια της. Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετέχει διαχρονικά με επιτυχία στα προγράμματα Erasmus+ με πολλαπλές δράσεις και συμμετοχή σχεδόν όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας.