ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ & ΕΥΕΞΙΑΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΤΙΚΗ ΠΙΕΡΙΑΣ

Τηρώντας όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας που έχουν οριστεί από το Π.Ο.Υ.

Στο πλαίσιο της συνεχούς επιμόρφωσης και εκπαίδευσης τους ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας επισκέφθηκε την Διασωστική Ομάδα Πιερίας. Οι μαθητές/τριες μαζί με τους συνοδούς καθηγητες/τριες ξεναγήθηκαν στο χώρο της Διασωστικής Πιερίας, ενημερώθηκαν για το ρόλο της, το έργο που επιτελεί, την ενεργό δράση τους καθώς και την συμμετοχή τους στην εκπαίδευση των πολιτών. Στην συνέχεια η κ. Μπέζα Χριστίνα παρουσίασε στους μαθητές/τριες  ένα μέρος των πρώτων βοηθειών και την χρησιμότητα τους στην καθημερινότητα μας, πόσο μάλιστα που ως τομέας υγείας θα εφαρμοστούν οι γνώσεις αυτές κ στο χώρο εργασίας τους.  Έγινε επίδειξη της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης και του Εξωτερικού απινιδωτή από την κ. Μπέζα, ακολούθησε εξάσκηση των μαθητών/τριων πάνω  σε βασικές πρακτικές υποστήριξης της ζωής.

MATHITES

Πιο συγκεκριμένα, εκπαιδεύτηκαν:

στον τρόπο προσέγγισης ενός ατόμου που έχει καταρρεύσει και δεν έχει αναπνοή,

στην εφαρμογή Θωρακικών Συμπιέσεων (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση),

στην Πλάγια θέση Ασφαλείας και

στην αντιμετώπιση της Πνιγμονής, δηλαδή της Εξαγωγής ενός Ξένου Σώματος (Τεχνική Heimlich).

Ευελπιστούμε ότι με τις  γνώσεις αυτές θα είναι σε θέσει να προσφέρουν άμεσα τις Α’ Βοήθειες στον συνάνθρωπό τους, αλλά και να ενισχύσουν περαιτέρω το γνωστικό τους επίπεδο πάνω σε αυτές. Η γνώση είναι δύναμη και μπορεί να σώσει ζωές.