Δράσεις στο σχολείο μας για την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.

Την Παρασκευή 8 Απριλίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.
Ο εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, που συμπίπτει με την επέτειο της γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί o Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για το βιβλίο.

Το 2022, υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα του Καναδά. Το φετινό μήνυμα γράφτηκε από τον πολυβραβευμένο συγγραφέα Richard Van Camp. Η αφίσα φιλοτεχνήθηκε από την επίσης πολυβραβευμένη εικονογράφο και συγγραφέα Julie Flett. Τη μετάφραση του μηνύματος στα ελληνικά έκανε η Λότη Πέτροβιτς- Ανδρουτσοπούλου (Λότη Πέτροβιτς-Loty Petrovits).

Tο φετινό μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου είναι:
"Οι ιστορίες είναι φτερά που σε βοηθούν να πετάς ψηλά κάθε μέρα"
Καθώς οι εξελίξεις γύρω μας μάς απασχολούν και μας προκαλούν αγωνία και ανησυχία, φέτος αποφασίσαμε να γνωρίσουμε βιβλία της ελληνικής και της παγκόσμιας λογοτεχνίας, τα οποία απευθύνονται σε έφηβους και στα οποία "πρωταγωνιστεί" ο πόλεμος και ο πόνος που αυτός που προκαλεί στους ανθρώπους.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν τρεις δράσεις σχετικές με την Παγκόσμια  Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

1η Δράση:

Οι μαθητές όλων των τμημάτων του Σχολείου διάβασαν αποσπάσματα από τα ακόλουθα βιβλία, τα οποία βρίσκονται στην δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας :

" Ματωμένα Χώματα " της Διδούς Σωτηρίου

"Η ζωή εν τάφω" του Στρατή Μυριβήλη

"Θυμωμένα στάχυα" του Μενέλαου Λουντέμη

"Οι βαλίτσες του Άουσβιτς " της Ντανιέλα Παλούμπο

"Το ταξίδι της Παρβάνα", της Ντέμπορα Έλλις

akrosti2

Τα αποσπάσματα έδωσαν αφορμή για προβληματισμό και συζήτηση. Στην συνέχεια οι μαθητές "έπαιξαν" ομαδικά !

akrosti

Εντόπισαν σε ένα κρυπτόλεξο λέξεις που αναδεικνύουν την ασχήμια του πολέμου και συμπλήρωσαν μια ακροστιχίδα με την λέξη ειρήνη!

2η Δράση:
Υλοποιήθηκε η δράση «ΠΑΡΑΜΥΘΟΠΑΙΧΝΙΔΑ ΙΙ», ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιείται σε συνεργασία με το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης. Τη δράση οργάνωσε και υλοποίησε η κ. Καραγεωργίου Ζωή, εκπαιδευτικός και συγγραφέας. Αυτή η δραστηριότητα συνδυάζει την τεχνολογία με τη φιλαναγνωσία και αποτελεί διασκευή τηλεοπτικού παιχνιδιού (Άκου τι είπαν ή 5*5). Βασίζεται στο περιεχόμενο του βιβλίου της συγγραφέως Καραγεωργίου Ζωής "Περιπέτειες στο μουσείο 1: Η διάσωση του ζωγράφου", εκδόσεις Μολύβι.

zoi
Συμμετείχαν μαθήτριες της Ειδικότητας Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων(Γυβάκια) και οι μαθητευόμενες του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας (Greengirls). Το έπαθλο της νικήτριας ομάδας ήταν ένα αντίτυπο του βιβλίου για τη Βιβλιοθήκη του Σχολείου.

zoi2

3η Δράση:

Η δράση Δημιουργικής Γραφής οργανώθηκε από την συγγραφέα-εκπαιδευτικό Καραγεωργίου Ζωή και πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τιςμαθητευόμενες του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας. Αρχικά, χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες και βασισμένες σε κύρια στοιχεία Δημιουργικής Γραφής (ήρωας, τόπος, αντικείμενα, θέλω πρόβλημα, λύση) δημιούργησαν 4 ολοκληρωμένες διαφορετικές ιστορίες, οι οποίες μελλοντικά θα παρουσιαστούν και στην εκπομπή αφηγήσεων παιδικών παραμυθιών «Πολύχρωμο αερόστατο, στο ράδιο Ενημέρωση 92,2.

zoi3

Τα στοιχεία αντλήθηκαν με αφορμή ένα τυχαίο απόσπασμα ή εικόνα από 4 βιβλία της συγγραφέως Καραγεωργίου Ζωής («Περιπέτειες στο μουσείο 1: Η διάσωση του ζωγράφου», εκδόσεις Μολύβι, «Διάβασε το παραμύθι-Ο δράκος και τα παιχνίδια», εκδόσεις Υδροπλάνο, «Μπλουμ, η παράξενη μελισσούλα», εκδόσεις Μολύβι και «Μάγισσα Ξινή εναντίον Άγιου Βασίλη», εκδόσεις Υδροπλάνο).