Διευκρινίσεις σχετικά με τις εγγραφές μαθητών/τριών στα ΕΠΑΛ

σας διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

- Στις περιπτώσεις αδερφών, εάν ο ένας/ μία αδερφός/ή είναι ήδη εγγεγραμμένος/η σεοποιαδήποτε τάξη των ΕΠΑ.Λ., ο/η άλλος/η αδελφός/ή ο/η οποίος/α επιθυμεί να εγγραφεί στοίδιο ΕΠΑ.Λ., εγγράφεται κατά προτεραιότητα.

- Εάν υπάρχουν αδέρφια τα οποία επιθυμούν να εγγραφούν σε τάξη/τάξεις ΕΠΑ.Λ. στην/στιςοποία/ες διενεργείται κλήρωση, συμμετέχουν στην κλήρωση και εφόσον κληρωθεί ο/η ένας/ μίααπό τους/τις δύο, ο/η άλλος/η εγγράφεται κατά προτεραιότητα.

- Στην περίπτωση κατά την οποία μαθητές/τριες που υποβάλλουν αίτηση σε τάξη, τμήμα, ήειδικότητα είναι περισσότεροι/ες από τον αριθμό μαθητών/τριών που μπορεί να εξυπηρετήσει ησχολική μονάδα, πραγματοποιείται δημόσια κλήρωση ώστε να καλυφθεί ο προβλεπόμενοςανώτατος αριθμός μαθητών/τριών ανά τάξη.

Ειδικότερα, η κλήρωση:

o για την Α΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. διεξάγεται μεταξύ όλων των μαθητών/τριών οι οποίοι/ες έχουνκατανεμηθεί στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα

o για τη Β΄ και Γ’ τάξη ΕΠΑ.Λ. διεξάγεται μόνο μεταξύ των μαθητών/τριών οι οποίοι/εςo για τη Β΄ και Γ’ τάξη ΕΠΑ.Λ. διεξάγεται μόνο μεταξύ των μαθητών/τριών οι οποίοι/εςπροέρχονται από άλλη σχολική μονάδα για τις θέσεις που δεν έχουν ήδη καλυφθεί από τουςμαθητές/τριες που φοιτούσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος στο συγκεκριμένο ΕΠΑ.Λ..

Αναφορικά με την προηγούμενη περίπτωση, διευκρινίζεται ότι προτεραιότητα μεταξύ τωνμαθητών/τριών οι οποίοι/ες συμμετέχουν στην παραπάνω κλήρωση, έχουν οι μαθητές/τριες οιοποίοι/ες δεν κατέχουν άλλον τίτλο (απολυτήριο Λυκείου ή πτυχίο). Εάν ο αριθμός των εν λόγωμαθητών/τριών οι οποίοι/ες δεν κατέχουν άλλον τίτλο είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό τωνμαθητών/τριών τους/τις οποίους/ες μπορεί να φιλοξενήσει η σχολική μονάδα, τότε διενεργείταικλήρωση μόνο μεταξύ αυτών των μαθητών/τριών.

- Εάν ο αριθμός των μαθητών/τριών οι οποίοι/ες δεν κατέχουν άλλον τίτλο είναι μικρότερος από ήίσος με τον αριθμό των μαθητών/τριών τους/τις οποίους/ες μπορεί να φιλοξενήσει η σχολικήμονάδα, τότε εγγράφονται όλοι/ες όσοι/ες δεν κατέχουν άλλον τίτλο (απολυτήριο Λυκείου ήπτυχίο). Για τις θέσεις που ενδεχομένως παραμείνουν κενές, διενεργείται κλήρωση ανάμεσα σεόσους/ες μαθητές/τριες κατέχουν άλλον τίτλο.

eggrafes