Ενημερωτική/επιμορφωτική διαδικτυακή Εσπερίδα για γονείς και εκπαιδευτικούς

«Δικαιώματα, Γονείς και Εκπαίδευση στην εποχή της πανδημίας Covid-19»

Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021, ώρες 19.00-21.00

Ο Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κ. Μακεδονίας Αθ. Χαρίσης σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, το Δίκτυο Σχολείων του Προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας-Ελληνικού Τμήματος «Εγώ κι Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα» (Γυμνάσιο Αλωνίων, Γυμνάσιο Αιγινίου, Εσπερινό Γυμνάσιο Κατερίνης, 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης) και το Πιλοτικό Σχολείο του Προγράμματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» (Γυμνάσιο Αλωνίων) συνδιοργανώνουν ενημερωτική/επιμορφωτική διαδικτυακή Εσπερίδα με θέμα «Δικαιώματα, Γονείς και Εκπαίδευση στην εποχή της πανδημίας Covid-19», την  Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021, ώρες 19.00-21.00, με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα για την Εκπαίδευση.

page 0001

Η Εσπερίδα διοργανώνεται στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία και σε συνεργατικό πλαίσιο με τους φορείς της προηγούμενης παραγράφου, με σκοπό την προώθηση των στόχων 3, 4 και 17 της Βιώσιμης Ανάπτυξης (Καλή Υγεία και Ευημερία/Ποιοτική Εκπαίδευση/Συνεργασία για τους Στόχους), τη γενικότερη ευαισθητοποίηση στο Δικαίωμα της Εκπαίδευσης, την ενδυνάμωση του γονεϊκού ρόλου και την προαγωγή της συνεργασίας σχολείου-οικογένειας, με έμφαση σ’ ένα θέμα Αγωγής Υγείας και Πολιτισμού, ως ανταπόκριση και στις εκπαιδευτικές εξελίξεις σχετικά με την αναστολή λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών για την ανάσχεση της μετάδοσης του κορωνοϊού και την επαναλειτουργία τους σε συνθήκες πανδημίας.

Η Εσπερίδα απευθύνεται:

1. σε γονείς των σχολικών μονάδων παιδαγωγικής ευθύνης του Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία,
  2. σε εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων παιδαγωγικής και επιστημονικής ευθύνης του Σ.Ε.Ε. Εκπαίδευσης για την Αειφορία της Δ.Δ.Ε. Πιερίας, στο πλαίσιο και της υποστήριξης των σχετικών Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων/Αειφορίας σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Πιερίας,
  3. σε εκπαιδευτικούς του Δικτύου Σχολείων του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. του Προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας-Ελληνικού Τμήματος «Εγώ κι Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα»,
  4. στους μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου Κατερίνης, σχολείου του Προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας, που θα παρακολουθήσουν την εκδήλωση από το σχολείο, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών του σχολείου,

Οι σχολικές μονάδες που συμμετέχουν ως συνδιοργανώτριες στη δράση σε επίπεδο ενδοσχολικό καθορίζουν οι ίδιες την ειδικότερη ομάδα στόχο της εκπαιδευτικής τους κοινότητας, με βάση την απόφαση του κάθε Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών.

Η Εσπερίδα θα γίνει μέσω Cisco Webex Meetings με σύνδεση στο:   https://minedu-secondary.webex.com/minedu-secondary/j.php?MTID=m3eae4c3962f85d3d6f764dfaedb60627

Όσοι/ες, γονείς και εκπαιδευτικοί, επιθυμούν να τους χορηγηθεί Βεβαίωση συμμετοχής πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στη φόρμα:

Ώρα

Θέμα

Εισηγητής/τρια

19.00-19.10

Προσέλευση στην τηλεδιάσκεψη-Χαιρετισμός

19.10-19.30

«Covid 19: Παρουσίαση αποτελεσμάτων από έρευνες σχετικά με τον αντίκτυπο της αναστολής λειτουργίας των σχολείων στους/στις μαθητές/τριες και την ψυχική τους υγεία»

Μυράντα Παππά, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ. Δ. Ε. Πιερίας

19.30-19.50

«Η κατάσταση των ανθρώπινων δικαιωμάτων στο πλαίσιο της πανδημίας: Το δικαίωμα στην υγεία μέσα από την εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα»