Διαδικασία δανεισμού των Tablet για τις ανάγκες της Τηλεκπαίδευσης

Το σχολείο μας παρέλαβε 10 Tablet προσφορά της ιδιωτικής εταιρίας (ΕΡΝΣΤ και ΓΙΑΝΓΚ ( ERNST & YOUNG) ΑΕ. ) τα οποία μπορούν να δανειστούν σε Μαθητές για τις ανάγκες της Τηλεκπαίδευσης.  Ο δανεισμός θα γίνει μετά από αίτηση του κηδεμόνα και απόφαση του Συλλόγου Καθηγητών του Σχολείου μετά από πρόταση του Διευθυντή , λαμβάνοντας υπόψη «κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεϊκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, οι ειδικές δυσκολίες μάθησης ή οι εξαιρετικές επιδόσεις μαθητή/τριας».

huawei te

Καλούνται οι Κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου που ΔΕΝ διαθέτουν Ηλεκτρονική συσκευή σύνδεσης στο Διαδίκτυο ( Ηλεκτρονικό Υπολογιστή , Laptop , Tablet , Κινητό Τηλέφωνο Smartphone κτλ ) και ως εκ τούτου ΔΕΝ μπορούν οι μαθητές να παρακολουθήσουν την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση να στείλουν  Αίτηση – Δήλωση (όπου θα δηλώνεται το παραπάνω )  στο σχολείο μαζί με δικαιολογητικά   που να αποδεικνύουν  τα παραπάνω πχ Εκκαθαριστικό Εφορίας , κάρτα ανεργίας κτλ.

Το email της αίτησης με τα δικαιολογητικά (με φωτογραφία) να σταλούν στο  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι την Τετάρτη 06 Μαΐου 2020 και ώρα 14:00.

Μετά την επιλογή των 10 κηδεμόνων και την δημοσίευση της λίστας , οι κηδεμόνες μπορούν από τη Πέμπτη 07 Μαΐου να παραλάβουν το Tablet από το γραφείο του Διευθυντή στο σχολείο.

Κατά την παράδοση της ηλεκτρονικής συσκευής από τον Διευθυντή ο παραλήπτης (γονέας/κηδεμόνας ) υπογράφει Υπεύθυνη Δήλωση , στην οποίαν αναφέρει ρητά ότι παρέλαβε τη συγκεκριμένη συσκευή (αναλυτική περιγραφή), αναλαμβάνει την υποχρέωση αφενός μεν επιστροφής της ανωτέρω συσκευής στη σχολική μονάδα, όταν εκλείψουν οι λόγοι,  για τους οποίους του παραχωρήθηκε η χρήση της (π.χ. όταν λήξει η αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων) ή οποτεδήποτε του ζητηθεί από τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας και αφετέρου καταβολής αποζημίωσης στο Ελληνικό Δημόσιο ή αντικατάστασης της ηλεκτρονικής συσκευής σε περίπτωση απώλειας, καταστροφής ή βλάβης, η οποία υπερβαίνει την αναμενόμενη από τη συνήθη χρήση της και δεν οφείλεται σε ελάττωμα της συσκευής, καθώς και σε περίπτωση που απλώς αρνηθεί την επιστροφή της στη σχολική μονάδα, από την οποία την παρέλαβε.

Κατεβάστε και συμπληρώστε την Αίτηση - Δήλωση

Καρακούσης Αθανάσιος