Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο καταφύγιο «Κρεβάτια»

Η παιδαγωγική ομάδα του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Μαθήματα ορεινής πεζοπορίας» του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης  πραγματοποίησε τη δεύτερη εξόρμησή της την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου. Αυτή τη  φορά επιλέχθηκε η διαδρομή Αγία Τριάδα Βροντούς – Καταφύγιο Κρεβάτια.

Κάτω από ένα «χαμογελαστό»  ήλιο (που τον είχαμε πεθυμήσει μετά το συννεφιασμένο και βροχερό σερί των τελευταίων εβδομάδων) η συντροφιά ανέβηκε  στο οροπέδιο με ρυθμό και κέφι ατενίζοντας τις χιονισμένες κορφές του Ολύμπου. Στο καταφύγιο μαθητές και καθηγητές ξεκουράστηκαν,  πίνοντας ζεστά ροφήματα οι μικρότεροι και ... τσίπουρο οι μεγαλύτεροι.  Παράλληλα, έγινε κουβέντα για την περιοχή και τη χρήση GPS στο βουνό για προσανατολισμό και καταγραφή μονοπατιών.

krevatia