ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΑΣΟΠΟΝΙΑΣ

Την  Πέμπτη  21-3-2024 στην  Πλατεία  Ελευθερίας  στην  Κατερίνη, με αφορμή  την  Παγκόσμια Ημέρα  Δασοπονίας , η Διεύθυνση Δασών  Πιερίας, πραγματοποίησε  εκδηλώσεις  , αποσκοπώντας  στην αφύπνιση  όλων  μας  απέναντι  στην προστασία των δασικών  οικοσυστημάτων  και  γενικότερα του φυσικού πλούτου.

dasoponia

Στα  περίπτερα  που στήθηκαν  υπήρχε  ενημερωτικό  υλικό  και  αφίσες  για  την  αντιπυρική  προστασία , τα  έργα  που γίνονται  από  την  Υπηρεσία  προς αυτή  την  κατευθυνση και  κυρίως  για  την  ευαισθητοποίηση  των  πολιτών  στην  πρόληψη  και  καταστολή  των  πυρκαγιών.

Επίσης  διανέμονταν δενδρύλια  και  φυτόχωμα , για να εμπλουτίσει  ο καθένας  μας  τον  δικό  του  χώρο  με  καλλωπιστικά  και  όχι  μόνο φυτά,  συμβάλλοντας  στην  προστασία  του  περιβάλλοντος.

Ο  Υπευθυνος  Δασολόγος  κ. Αρβανίτης  Θωμάς  , μαζί  με  άλλους  υπαλλήλους  της  Υπηρεσίας ,ενημέρωναν τους πολίτες  , αλλά  και  πολλά  σχολεία  που συμμετείχαν , όλων  των  βαθμίδων .

Το  σχολείο μας , 2ο ΕΠΑΛ  ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ , παρευρέθηκε  με το  τμήμα  της  Γ Λυκείου  από  τον  Τομέα Γεωπονίας , της  Ειδικότητας  Ανθοκομίας  και  Αρχιτεκτονικής  Τοπίου.

Ο κ. Αρβανίτης  μίλησε  στους  μαθητές , εξήγησε  το  έργο  της  Υπηρεσίας , ενημέρωσε  για  την  πρόληψη  των  δασικών  πυρκαγιών  και  τους έδωσε  ενημερωτικό  έντυπο  υλικό.   Τέλος μας   πρόσφεραν  τρία  δενδρύλια             (   λυγαριά ,σφενδάμι  και  κυδωνίαστρο) και  φυτόχωμα  , τα  οποία  θα τα αξιοποιήσουμε  στην  αυλή  του  σχολείου  μας  , φυτευοντάς   τα  με  τους  μαθητές.

Συγχαρητήρια  σε  όλους  τους  Υπαλλήλους της  Δασικής  Υπηρεσίας  που συμμετείχαν  στις  εκδηλώσεις

και  ευχόμαστε   τέτοιες  εκδηλώσεις  να  πραγματοποιούνται  προς  ενημέρωση  και  ευαισθητοποίηση  των  πολιτών  και  κυρίως των  μαθητών  με  στόχο  να  αποκτήσουμε  επιτέλους

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ  ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!!!!!!