Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κατερίνης πραγματοποίησε ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας

Συγκεκριμένα η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από τα τμήματα ΒΥ2 και ΒΥ3 στο πλαίσιο του μαθήματος Δημιουργική απασχόληση στην Προσχολική  Ηλικία.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν και περιεργάστηκαν τους χώρους της Βιβλιοθήκης και της ανάγνωσης, ενώ παράλληλα ενημερώθηκαν από τη Βιβλιοθηκονόμο για τον τρόπο λειτουργίας του χώρου, τον τρόπο ταξινόμησης των βιβλίων  στα ράφια της Βιβλιοθήκης και την διαδικασία δανεισμού βιβλίων. Στη συνέχεια ξεφύλλισαν αρκετά βιβλία – εικονογραφημένα και μη – θέτοντας ερωτήσεις σχετικά με αυτά.

vivlio