ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ

Οι Κύκλοι Σπουδών των Ημερησίων ΕΠΑΛ διακρίνονται σε Ομάδες Προσανατολισμού, Τομείς και Ειδικότητες.

Ο τομέας Γεωπονίας των ΕΠΑΛ ανήκει πλέον στην ομάδα προσανατολισμού Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής και περιλαμβάνει τις παρακάτω ειδικότητες:

• Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
  • Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου
  • Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών

Οι απόφοιτοι των ειδικοτήτων του τομέα μπορούν να εργαστούν τόσο στον Δημόσιο όσο και στον Ιδιωτικό τομέα. Πιο συγκεκριμένα μπορούν να εργαστούν σε/ως:

• Γεωργικές επιχειρήσεις φυτικής παραγωγής,
  • Αγροτικούς συνεταιρισμούς παραγωγής, εμπορίας ή διακίνησης φυτικών προϊόντων,
  • Ιδιωτικές επιχειρήσεις παραγωγής, εμπορίας ή διακίνησης φυτικών προϊόντων,
  • Βιομηχανίες και βιοτεχνίες τροφίμων και ποτών (ιδιωτικές ή συνεταιριστικές) όπως γαλακτοβιομηχανίες, τυροκομεία, ελαιουργεία, οινοποιεία, κονσερβοποιεία κ.λπ.
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας τροφίμων φυτικής ή ζωικής προέλευσης,
  • Εταιρείες προετοιμασίας και διακίνησης ετοίμων φαγητών (catering, ξενοδοχειακές μονάδες),
  • Εταιρείες που παράγουν και διακινούν βοηθητικές ύλες και τεχνολογικό εξοπλισμό βιομηχανιών τροφίμων,
  • Δημόσιους οργανισμούς που δραστηριοποιούνται στον έλεγχο των τροφίμων,
  • στέλεχος φυτοτεχνικών μονάδων σε όλο το φάσμα της παραγωγής καλλωπιστικών φυτών και της διαμόρφωσης αισθητικών χώρων πρασίνου,
  • υπεύθυνος ανάπτυξης και συντήρησης έργων τοπίου (π.χ. πάρκα, πλατειών)
  • αυτοαπασχολούμενος αναλαμβάνοντας την περιποίηση κήπων και άλλων χώρων πρασίνου σε ιδιωτικές κατοικίες ή συγκροτήματα κατοικιών, επιχειρήσεων, καταστημάτων, εμπορικών κέντρων κ.ά.