Comenius Regio 2013

Το 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Κατερίνης συμμετέχει στο Ευρωπαικό πρόγραμμα Comenius Regio με τίτλο «Πολιτισμική Εκπαίδευση και Ιστορικές Αναφορές από τον Όλυμπο στον ποταμό Μούρες» μαζί με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, το Ειδικό Σχολείο Κατερίνης και τον Δήμο Κατερίνης.

Το συγκεκριμένο θέμα επιλέχθηκε αρχικά εξαιτίας της στενής ιστορικής, γλωσσολογικής και θρησκευτικής σχέσης ανάμεσα στις δύο χώρες, την Ελλάδα και τη Ρουμανία. Επικεντρωθήκαμε σε δύο ορόσημα των περιοχών, στο βουνό Όλυμπος στην Κατερίνη και στον ποταμό Μούρες στην πόλη Αράντ, τα οποία διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην πολιτιστική, ιστορική και τουριστική ανάπτυξη των περιοχών. Η έρευνά τους από διάφορες σκοπιές (περιβαλλοντική, πολιτιστική, ιστορική, θρησκευτική, καλλιτεχνική, γλωσσολογική, τουριστική), μέσα από πρωτότυπες και ευφάνταστες δραστηριότητες, θα παρέχει στους μαθητές, ως έμμεσους επωφελούμενους από το πρόγραμμα, χρήσιμες πληροφορίες οι οποίες θα συμβάλουν στην προσωπική και κοινωνική τους ανάπτυξη και θα αποδειχθούν χρήσιμες στη μετέπειτα επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Ο στόχος του προγράμματος είναι να ενθαρρύνει τους εμπλεκόμενους οργανισμούς των δύο περιοχών (Πιερίας και Αράντ) να συνεργαστούν, να αναπτύξουν τη μεταξύ τους συνεργασία και να μάθουν περισσότερα για το παρελθόν αλλά και το παρόν των δύο περιοχών. Η συνεργασία ανάμεσα στις δύο περιοχές δίνει την ευκαιρία βαθιάς κατανόησης της ιστορίας, όχι μόνο σε εμάς, αλλά και στους άλλους πολίτες των περιοχών. Εξάλλου, οι κοινές συναντήσεις είναι μια ευκαιρία για ανταλλαγή επαγγελματικών δεξιοτήτων καθώς και εμπειριών. Έχοντας εμπλακεί στις δραστηριότητες του προγράμματος, οι μαθητές ενθαρρύνονται και κινητοποιούνται να μάθουν για άλλες χώρες, τον πολιτισμό, την ιστορία και τις παραδόσεις τους, να εκτιμούν την πατρίδα τους και να είναι ανεκτικοί με τους άλλους.

Τα αποτελέσματα του προγράμματος αναμένονται να είναι:

Ανάπτυξη ικανοτήτων (επαγγελματικών, γλωσσολογικών, δημιουργικότητας, εξοικείωση με τις νέες τεχνολογίες, διαπολιτισμικότητα, ομαδική εργασία)

Δημιουργία διαδικτυακής πλατφόρμας με όλο το υλικό του προγράμματος για να χρησιμοποιηθεί για διδακτική χρήση

Βάση δεδομένων με φωτογραφικό υλικό, δείγματα κοινών γλωσσικών στοιχείων και περιβαλλοντικών παρατηρήσεων και από τις δύο περιοχές

Δημιουργία και έκδοση ταξιδιωτικών οδηγών της κάθε περιοχής, με τη συνεργασία των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα μαθητών

Διοργάνωση συνεδρίων και έκδοση δελτίων τύπου μετά από τις συναντήσεις των εταίρων

Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος από τον Αύγουστο του 2013 έως τον Ιούλιο του 2015, αναμένονται να πραγματοποιηθούν οκτώ (8) συναντήσεις των εταίρων, τέσσερις στην Κατερίνη και τέσσερις στο Αράντ, με προγραμματισμένες δραστηριότητες, από τις οποίες θα προκύψει το τελικό προϊόν του προγράμματος.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα: