Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Κοπεγχάγη, στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA1 με τίτλο: «Digital tools for VET professors»

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης και συγκεκριμένα 8 εκπαιδευτικοί στο πλαίσιο της εγκεκριμένης Διαπίστευσης Erasmus+ οργάνωσε και υλοποίησε  εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κοπεγχάγη της Δανίας. Οι εκπαιδευτικοί τεχνικών ειδικοτήτων πραγματοποίησαν με μεγάλη επιτυχία ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Δανία  και συγκεκριμένα στην πόλη της Κοπεγχάγης,  στο πλαίσιο του εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA1 με τίτλο: «Digital tools for VET professors»,  (Ψηφιακά εργαλεία για εκπαιδευτικούς επαγγελματικής εκπαίδευσης) και κωδικό : 2022-1-EL01-KA121-VET-000067785.

Στο πρόγραμμα, το οποίο διήρκησε από 17/06/2023 έως και 23/06/2023 μετακινήθηκαν 8 εκπαιδευτικοί από τους τομείς Οικονομίας, Γεωπονίας, Υγείας και Πληροφορικής.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής MOVEU, που βρισκόταν σε κάθε στιγμή δίπλα στους συμμετέχοντες, ακολουθώντας ένα πυκνό και απαιτητικό πρόγραμμα, είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικές και πολιτιστικές επισκέψεις και δράσεις σχετικές με το θέμα του προγράμματος.

354132688 899152771921847 6825840966757684287 n

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι συμμετέχοντες  εκπαιδεύτηκαν και παρακολουθήσαν  τις παρακάτω εκπαιδευτικές δράσεις:

• Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στην εταιρεία: Serious Gameπου δημιουργεί ψηφιακά εργαλεία και διδακτικές τεχνικές της μάθησης που βασίζονται στο δίλημμα, Παιχνιδοποιημένη Mάθηση (Gamification) και συγκεκριμένα στην πλατφόρμα: https://dibl.eu/.

• Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε ψηφιακά εργαλεία web 2.0

• Επίσκεψη των εκπαιδευτικών στο δημόσιο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης: “Frederikberg Gymnasium, ξενάγηση στο χώρο του σχολείου ανάλυση του δανέζικου εκπαιδευτικού συστήματος
  • Eπίσκεψη στο ιδιωτικό σχολείο: “Copenhagen International School”, το οποίο φιλοξενεί μαθητές από όλο τον  κόσμο και αποτελεί πρότυπο σχολείο για την πόλη της Κοπεγχάγης.
  • Eπίσκεψη στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο: Corenhagen Business School που αποτελεί τη μεγαλύτερη εκπαιδευτική κοινότητα  της Κοπεγχάγης.  Oι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους και επισκέφτηκαν το τμήμα εκπαιδευτικής συμβουλευτικής για καθηγητές δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Στο τμήμα αυτό οι εκπαιδευτικοί απευθύνονται σε ειδικούς συμβούλους οι οποίοι τους βοηθούν να βελτιώσουν τον τρόπο που διδάσκουν τα μαθήματά τους εμπλουτίζοντάς τα με ψηφιακά εργαλεία.
  • Επίσκεψη στο τμήμα της Βασιλικής βιβλιοθήκης πού γίνεται ψηφιοποίηση όλων των παλαιών εκδόσεων έτσι ώστε να είναι προσβάσιμες σε μεγαλύτερο μέρος κοινού.

356550350 810526337119883 7905486956564782499 n

Επίσκεψη στην εταιρεία: “3D INFILL” και στην εταιρεία Realfiction Copenhagen” στις οποίες παρακολούθησαν τις διαδικασίες δημιουργίας 3D εκτυπώσεων και ολογραμμάτων αντίστοιχα.

Μέσω του προγράμματος οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την κουλτούρα αλλά και τα αξιοθέατα της Κοπεγχάγης καθώς επισκέφτηκαν πολλά από τα αξιοθέατα της  όπως το  Amalienborg, τη Glyptotek,  το Rosenborg,  το Botanical Garden και την πόλη Malmo  στη Σουηδία.

Οι εκπαιδευτικοί  εκφράστηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό για τις εμπειρίες και τις γνώσεις που αποκόμισαν και εξέφρασαν την επιθυμία να συμμετάσχουν ξανά σε ανάλογα προγράμματα.