Επίσκεψη στo Γ. Νοσοκομείο Κατερίνης

Τα τμήματα  Νοσηλευτικής  Β. Νοσηλευτών της τρίτης τάξης (ΓΝ1 ΚΑΙ ΓΝ2) του 2ουΕΠΑ.Λ Κατερίνης, στα πλαίσια του προγράμματος εκπαίδευσης του τομέα Υγείας, επισκέφτηκαν το Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης.

Ένα Νοσοκομείο  σύγχρονο, ειδικά διαρρυθμισμένο, κατάλληλα εξοπλισμένο και στελεχωμένο  με το απαραίτητο επιστημονικό, νοσηλευτικό, διοικητικό και λοιπό προσωπικό, όπου παρέχεται ιατρική και νοσηλευτική περίθαλψη. Με ιδιαίτερο σκοπό:  τη Νοσηλεία των ασθενών, τη πρόληψη μετάδοσης των ασθενειών, τη πρόληψη εμφάνισης της νόσου, την εκπαίδευση φοιτητών, σπουδαστών και μαθητών των σχολών επαγγελμάτων υγείας.

Ενημερώθηκαν για τη  λειτουργία του Νοσοκομείου, το ρόλο του προσωπικού, τις ειδικότητες που είναι στελεχωμένο.

Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο ρόλο του νοσηλευτή, την εξατομικευμένη νοσηλευτική φροντίδα και  τις βασικές αρχές νοσηλείας.

Ξεναγήθηκαν στους χώρους του Νοσοκομείου, στα διάφορα τμήματα και σε κάθε τμήμα  ενημερώθηκαν για  τη λειτουργία του  τμήματος καθώς και  επεξηγήσεις για τον ιδιαίτερο εξοπλισμό χρήση και λειτουργία.