Ημερίδα για τον αυτισμό

Οι καθηγητές και οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του τομέα Υγείας Πρόνοιας του 2ου ΕΠΑ.Λ Κατερίνης την Τετάρτη 3 Απριλίου 2013 παρακολούθησαν στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κατερίνης  «ΕΚΑΒΗ»  την ημερίδα «Αυτισμός Προβληματισμοί-Διέξοδοι».

Οι ειδικοί ομιλητές αναφέρθηκαν με λεπτομέρειες στη συμπτωματολογία και στις διαβαθμίσεις της αυτιστικής διαταραχής, που επιφέρει χρόνιες νευροψυχιατρικές και αναπτυξιακές παθήσεις λόγω δυσλειτουργίας του εγκεφάλου.

Αναφέρθηκαν προβληματισμοί και εμπειρίες εκπαιδευτικών, που διδάσκουν σε σχολεία Ειδικής Αγωγής,  με ιδιαίτερη αναφορά στην όσο το δυνατό ηπιότερη ένταξη της στις κοινωνικές δομές και εκδηλώσεις.

Τέλος οι ομιλητές αναφέρθηκαν στις μορφές θεραπείας του αυτισμού όπως « αισθητηριακοί κήποι», «θεραπευτική ιππασία», έτσι ώστε να βοηθηθούν αυτά τα παιδιά στην αίσθηση της κίνησης, της ισορροπίας και της αντίληψης του περιβάλλοντος.

Πέρα όμως από τις επιστημονικές μεθόδους  και θεραπείες, όλοι οι άνθρωποι μπορούμε να δώσουμε σημαντική βοήθεια ανοίγοντας μια μεγάλη και ζεστή αγκαλιά για τα παιδιά με αυτισμό, την έχουν ανάγκη