To 2o ΕΠΑΛ στο διαγωνισμό ΥΒΤ

Συμμετοχή του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης για δεύτερη χρονιά στο διαγωνισμό του προγράμματος

Υoung Βusiness Τalents

ybt 2015 web

Στις 28 Μαρτίου 2015 το σχολείο μας συμμετείχε, για δεύτερη συνεχή χρονιά, με τρείς ομάδες μαθητών (11 μαθητές) στην τελική φάση του διαγωνισμού Young Business Talents που διοργανώθηκε στην Αθήνα υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης.

Το Young Business Talents είναι ένας διαγωνισμός για μαθητές Λυκείου που βασίζεται σε επιχειρηματικό προσομοιωτή (Business simulator), ο οποίος επιτρέπει την εξάσκηση στη λήψη αποφάσεων μέσα σε μια εικονική «εταιρεία».

Οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν αρχικά σε επίπεδο περιφερειακό και κατάφεραν να προκριθούν στην τελική φάση του διαγωνισμού και να είναι μέσα στις 75 καλύτερες ομάδες από όλη την Ελλάδα. Ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος καθώς στη διοργάνωση συμμετείχαν πάνω από 500 ομάδες μαθητών (~2000 μαθητές) από Δημόσια, Ιδιωτικά σχολεία και Κολλέγια από όλη την Ελλάδα.

Για να μπορέσουν οι μαθητές μας να συμμετάσχουν στον παραπάνω διαγωνισμό κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς εξασκήθηκαν χρησιμοποιώντας ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο: Τον επιχειρηματικό προσομοιωτή. Απέκτησαν πρακτική εμπειρία πάνω στο θεωρητικό περιεχόμενο των μαθημάτων τους που τους επέτρεψε να μάθουν βιωματικά και να διοικήσουν μια εταιρεία, εκτελώντας όλες τις σχετικές ενέργειες ανάλυσης, προγραμματισμού και ελέγχου σε μια αναπαράσταση ρεαλιστικού και ανταγωνιστικού περιβάλλοντος. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας, οι οποίοι αξίζουν συγχαρητήρια για την αξιόλογη προσπάθεια  που κατέβαλαν:

1. RESPECT_US (19η σειρά στη γενική κατάταξη)

2. WIZZERZZ (36η σειρά στη γενική κατάταξη)

Κουρτίδου Άρτεμις

Θεοδοσιάδης Ραφαήλ

Τσακνάκης Γρηγόρης

Κεμερίδης Αναστάσιος

Χατζηλιάδου Χριστίνα

Μάρκου ‘Ερβις

Χήρα Άννα

3. LAZARAT (55η σειρά στη γενική κατάταξη)

Μούκια Ελουέρτ

Σρέντερ Αναστάσιος

Τάφα Ισμαήλ

Χριστοφορίδης Χρήστος

Συγχαρητήρια βεβαίως αξίζουν και στις καθηγήτριες κα Πετρίδου Θεοδώρα, κα Χριστίνα Καλταρίδου και το καθηγητή Πληροφορικής κο Τίγκα Κωνσταντίνο, οι οποίοι είχαν το συντονισμό, την εποπτεία και την υποστήριξη των ομάδων.

Οι μαθητές μας κατά τη διάρκεια του τελικού, μέσα σε πνεύμα ευγενούς άμιλλας ανέπτυξαν τα επιχειρηματικά τους πλάνα και προσπάθησαν για το καλύτερο αποτέλεσμα. Οι θέσεις που κατέκτησαν στη γενική κατάταξη αντικατοπτρίζουν τη σημαντική προσπάθεια που κατέβαλλαν αλλά και το ζήλο με τον οποίο ενεπλάκησαν στον εν λόγω διαγωνισμό.

Κατά την ολιγοήμερη παραμονή τους στην Αθήνα οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αξιόλογη θεατρική παράσταση και να επισκεφθούν το Μουσείο της Ακρόπολης.

Θερμές ευχαριστίες απευθύνονται και στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου για τη συμμετοχή του στα έξοδα μετακίνησης των μαθητών στην Αθήνα.

Ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης

Τσερμπάκ Κύριλλος