Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius-Regio: «Πολιτιστική εκπαίδευση και Ιστορικές αναφορές από τον Όλυμπο ως τον ποταμό Μούρες»

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius – Regio με τίτλο «Πολιτισμική Εκπαίδευση και Ιστορικές Αναφορές από τον Όλυμπο στον ποταμό Μούρες», και κατά το χρονικό διάστημα 17-21 Μαρτίου 2015, πραγματοποιήθηκε η τρίτη συνάντηση των εταίρων (Ελλάδα-Ρουμανία) της παραπάνω σύμπραξης στο Arad της Ρουμανίας.

comenius regio2

Επικεφαλής της αποστολής ήταν η Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας κα Ελένη Φιλιππά με ομάδα συνεργατών της και συμμετείχαν, ως εκπρόσωπος του Δήμου Κατερίνης ο κος Παπαδημητρίου Θωμάς, ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης κος Τσερμπάκ Κύριλλος με ομάδα καθηγητών του σχολείου, η Υπεύθυνη Καινοτόμων Δράσεων της Δ/νσης κα Παπά Μυράντα καθώς και η εκπαιδευτικός του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Κατερίνης κα Σβέτλανα Ομπράντοβιτς.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην ενθάρρυνση εκπαιδευτικών και αυτοδιοικητικών φορέων των δύο περιοχών να αναπτύξουν συνεργασίες σε πολλαπλά επίπεδα. Οι κοινές συναντήσεις αποτελούν μια μοναδική ευκαιρία για ανταλλαγή εμπειριών, ιδεών και καλών πρακτικών η οποία επιτυγχάνεται μέσα από ενημερώσεις, συζητήσεις και άλλες συνεργατικές δράσεις. Κεντρικοί πυλώνες ανάπτυξης της συνεργασίας αυτής αποτελούν για την ελληνική ομάδα το βουνό Όλυμπος ενώ για την αντίστοιχη ρουμάνικη το ποτάμι Mures.

Η ελληνική αποστολή έτυχε, για μια ακόμη φορά, ιδιαίτερα θερμής υποδοχής και φιλοξενίας από τους οικοδεσπότες και είχε την ευκαιρία κατά τις λίγες ημέρες παραμονής της στην Ρουμανία να γνωρίσει από κοντά πτυχές της καθημερινότητας των εταίρων μας αλλά και να αποκομίσει σημαντικές εμπειρίες και βιώματα για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας. Κοινή διαπίστωση των συμμετεχόντων στην εν λόγω συνάντηση αποτέλεσε το ιδιαίτερα ζεστό και φιλικό κλίμα που έχει εμπεδωθεί ανάμεσα στις δύο συνεργαζόμενες κοινότητες και για μια ακόμη φορά αναδείχθηκαν τα κοινά ιστορικά και πολιτισμικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν τους δύο λαούς.

Η επόμενη συνάντηση εργασίας αποφασίσθηκε να υλοποιηθεί στις αρχές του ερχόμενου Μάη στην Κατερίνη. Κατά τη συνάντηση αυτή θα λάβουν χώρα κοινές εκπαιδευτικές δραστηριότητες ελλήνων και ρουμάνων καθηγητών (job shadowing) με κεντρικό πλαίσιο το θέμα του προγράμματος (Όλυμπος-Πιερία) καθώς επίσης και καινοτόμες διαθεματικές δραστηριότητες που εξυπηρετούν τους σκοπούς του.

Ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης

Τσερμπάκ Κύριλλος