Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Τεχνολογίας Τροφίμων & Ποτών στο ΣΜ Σκλαβενίτη

Την Παρασκευή 5 Απριλιου το τμήμα Γ Τεχνολογίας Τροφίμων και ένα τμήμα της Β τάξης Γεωπονίας με 2 συνοδούς εκπαιδευτικούς επισκέφθηκαν το Σ.Μαρκετ "ΣΚΛΑΒΕΝΊΤΗΣ" στα πλαίσια των εργαστηριακών τους μαθημάτων.

sklavenitis

Υπήρξε θερμή υποδοχή από την υπεύθυνη προϊσταμένη κ.Παρουση Ελισσαβετ όπου απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με τα τμηματα που λειτουργούν στο κατάστημα και τα προϊόντα διατροφής που διατίθενται.Εγινε ξενάγηση στο χώρο (Τμήμα κρεοπωλειου -μαναβικης -αλλαντικών- έτοιμων γευμάτων-ξηρών Τροφίμων) καθώς και επίδειξη κοπής ανανά με ειδικό μηχάνημα ,πολτοποιηση φρούτων και παρασκευη φρέσκου χυμού.

Προσφέρθηκαν αρτοσκευασματα και χυμοί και οι μαθητές συμπλήρωσαν αντίστοιχα φύλλα εργασίας σχετικά με τις μεθόδους συντήρησης και την αλυσίδα ψύξης των τροφίμων. Ευχαριστούμε πολύ το προσωπικό και τους υπευθύνους για την άψογη συνεργασία τους.