ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΩΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ Β. ΕΛΛΑΔΟΣ

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου    επισκέφθηκε το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης κλιμάκιο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Βορείου Ελλάδος. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας της Α΄ Λυκείου αλλά και γενικότερα της ενημέρωσης των μαθητών όλου του σχολείου για την «Ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο».

p2

Οι αξιωματικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος Βορείου Ελλάδος ενημέρωσαν τους μαθητές για τους  κανόνες ασφαλείας, αλλά και για την ικανότητα αναγνώρισης των κινδύνων που κρύβουν τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, όπως η έκθεση των προσωπικών δεδομένων και φωτογραφιών. Αναφέρθηκαν στον ψηφιακό εκφοβισμό, τις νομικές συνέπειές του και επεσήμαναν στα παιδιά πως η ανάπτυξη κριτικής και αντιληπτικής ικανότητας είναι βασικά εφόδια για την ασφαλή πλοήγησή στο διαδίκτυο.

p1