Eνδοσχολική επιμόρφωση " Μαθησιακές Δυσκολίες - η περίπτωση της Δυσλεξίας" - από το ΚΕΔΑΣΥ Πιερίας

Σήμερα, Τρίτη 5 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης ενδοσχολική επιμόρφωση πάνω σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα, που απευθύνεται στους καθηγητές όλων των ειδικοτήτων : " Μαθησιακές Δυσκολίες - η περίπτωση της Δυσλεξίας". Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είχαν την ευκαιρία να αναγνωρίσουν σημάδια δυσλεξίας σε δείγματα γραπτών κειμένων, να ακούσουν πρακτικές συμβουλές διαχείρισης και εξέτασης μαθητών/-τριών με δυσλεξία και να κατανοήσουν την ψυχολογία και την γενικότερη συμπεριφορά ενός παιδιού που έχει διαγνωστεί με δυσλεξία.

kedasi2

Ευχαριστούμε θερμά το ΚΕΔΑΣΥ και τις κύριες Παναγιωτίδου Μαγδαληνή, ειδική παιδαγωγό, και Σολδάτου Θεογνωσία, ψυχολόγο, για την πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση.

kedasi1