Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Ποτέντσα της Ιταλίας στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού προγράμματος ΚΑ2

Με άριστη οργάνωση και θετικές εντυπώσεις ολοκληρώθηκε η συνάντηση εκπαιδευτικών και μαθητών του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2, με τίτλο «Let’’s go Green!» και κωδικό αριθμό: 2023-1-RO01-KA220-SCH-000161215  στην Ποτέντσα. Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο πλαίσιο του παραπάνω εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος οργάνωσε και υλοποίησε  εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ιταλία, και συγκεκριμένα στην πόλη Ποτέντσα (Potenza).

logo

Στο πρόγραμμα, το οποίο διήρκησε από τις 5/2 έως και 9/2/2024, συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από την Ελλάδα, την Τουρκία, την Πορτογαλία, τη Ρουμανία, την Βουλγαρία και την Ιταλία. Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα ήταν: το Agrupamento de Escolas de Castro Daire από την Πορτογαλία, το Liceul Tehnologic „Eremia Grigorescu” Târgu Bujor από την Ρουμανία, το  SU “Konstantin Velichkov” από τη Βουλγαρία,  το Saniye Husamettin Ozaltin Ortaokulu από την Τουρκία και το 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Κατερίνης από την Ελλάδα. Η υποδοχή όλων των συμμετεχόντων του προγράμματος έγινε από το σχολείο: Liceo Rosa-Gianturco  στην Potenza.

421586575 317614734623370 6312419821515601125 n

Οι στόχοι της συνάντησης - επίσκεψης περιγράφονται συνοπτικά  ως εξής:

• Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν την παρουσίαση του σχολείου της χώρας φιλοξενίας και ξεναγήθηκαν στους χώρους του. Οι μαθητές όλων των συμμετεχόντων χωρών παρουσίασαν τις εργασίες που είχαν ετοιμάσει για τη συνάντηση: συνταγές της χώρας τους που αφορούν την υγιεινή διατροφή και ένα οργανισμό που δραστηριοποιείται στην περιοχή τους ή στη χώρα τους που μειώνει, ανακυκλώνει ή επαναχρησιμοποιεί υλικά.
  • Συνάντηση συντονιστών  για την συνολική διαχείριση του προγράμματος, προώθηση του προγράμματος, διάχυση αποτελεσμάτων, αρμοδιότητες κάθε χώρας. Σχεδιασμός των κοινών δραστηριοτήτων μαθητών και καθηγητών  της επόμενης συνάντησης στην Ελλάδα.

·         Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες μικτών εθνικοτήτων και δημιούργησαν λογότυπο και  τα προϊόντα μιας πράσινης φάρμας. Επίσης οι ίδιες ομάδες ζωγράφισαν σε άσπρα μπλουζάκια με οικολογικά ανεξίτηλα χρώματα τον τίτλο του προγράμματος.  ·         Έγινε παρουσίαση από τοπική παραδοσιακή οικογενειακή μελισσοκομική μονάδα, της ιστορίας των μελισσών, ο τρόπος παραγωγής του μελιού, του βασιλικού πολτού και της πρόπολης και οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την διαδικασία του τρύγου – εξαγωγής μελιού.  ·         Οι συμμετέχοντες επισκέφτηκαν το  “Scambiologico” που αποτελεί ένα πολυχώρο που περιλαμβάνει παντοπωλείο βιολογικών προϊόντων τοπικών παραγωγών, χώρο εκδηλώσεων και εκπαιδευτικών επισκέψεων   με οικολογικό περιεχόμενο. Οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτική δράση με θέμα την ενδυματολογική μόδα με οικολογικό πρόσημο. ·         Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο περιφερειακό γραφείο της περιοχής που είναι υπεύθυνο για την πράσινη ατζέντα της περιοχής και ενημέρωσαν τους συμμετέχοντες για τις δράσεις τους μέχρι σήμερα καθώς  και τις μελλοντικές τους δράσεις μέχρι το 2030 που αποτελεί χρονιά ορόσημο για την πράσινη ατζέντα παγκοσμίως.

416540650 926436735369217 4412922812151251145 n

• Αξιολόγηση της συνάντησης με συμπλήρωση ερωτηματολογίων από τους μαθητές και καθηγητές των συμμετεχόντων χωρών

Κατά την διάρκεια της παραμονής τους στην Ποτέντζα οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχαν σε μια σειρά εκπαιδευτικών και πολιτιστικών δράσεων. Πιο συγκεκριμένα:

·         Επίσκεψη στο δημαρχείο το αρχαιολογικό μουσείο, τον Καθεδρικό Ναό και άλλα αξιοθέατα της Ποτέντσας.·         Επίσκεψη στη Ματέρα που είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά μέρη στη νότια Ιταλία. Είναι διάσημο για το «Sassi» (στα ιταλικά «πέτρες»), δηλαδή τα σπίτια λαξευμένα από πέτρα. Αποτελεί Μνημείο Κληρονομιάς της Unesco από το 1993 και το 2019 έγινε η ευρωπαϊκή πολιτιστική πρωτεύουσα. ·          Επίσκεψη στον αρχαιολογικό  χώρο της Πομπηίας και στην πόλη Σαλέρνο.

423221292 912442563959047 6367976043776516806 n

Η επόμενη τρίτη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τον Απρίλιο στην Κατερίνη.