Επίσκεψη του Τομέα Γεωπονίας του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης στην 30η Επετειακή Διοργάνωση της AGROTICA

Τη Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024, μαθητές και καθηγητές του Τομέα Γεωπονίας του 2ουΕΠΑΛ Κατερίνης και μαθητευόμενοι της Μαθητείας της Φυτικής Παραγωγής, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της Διεθνούς Έκθεσης της Θεσσαλονίκης στα πλαίσια της 30ης Επετειακής Διοργάνωσης της AGROTICA.

Μαθητές και μαθητευόμενοι περιηγήθηκαν στους εκθεσιακούς χώρους και είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν περίπτερα επιχειρήσεων με αγροτικά μηχανήματα, αγροεφόδια και εξοπλισμό γεωργικών εγκαταστάσεων. Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της σύγχρονης τεχνολογίας στην υπηρεσία των γεωργικών εφαρμογών (drones).

ekdromi

Η εκπαιδευτική επίσκεψη αποτέλεσε μια εμπειρία κατά την οποία οι μαθητές διαπίστωσαν τις διάφορες  επαγγελματικές δραστηριότητες και πεδία που μπορούν να αναπτυχθούν γύρω από τα γεωτεχνικά επαγγέλματα.