Τμήματα Μαθητείας στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης για το Σχολικό έτος 2023-24

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης σε συνεργασία και με το Εργαστηριακό Κέντρο Κατερίνης προτίθεται τη νέα σχολική χρονιά να λειτουργήσει τις παρακάτω Ειδικότητες στο Πρόγραμμα της Μαθητείας.

• ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ
  • ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ Η/Υ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΦΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
  • ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ (LOGISTICS)
  • ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Το Μεταλυκειακό έτος –Τάξη μαθητείας στην Ελλάδα αποτελεί ένα σχήμα μαθητείας που συνδυάζει την εκπαίδευση στο σχολείο με την κατάρτιση στον εργασιακό χώρο σε συγκεκριμένη ειδίκευση.

mathiteia logo

Η μαθητεία ρυθμίζεται από τη νομοθεσία και βασίζεται σε γραπτή Σύμβαση Μαθητείας που υπογράφεται ανάμεσα στον μαθητευόμενο και τον εργοδότη και θεωρείται από τον Διευθυντή του ΕΠΑΛ. Η σύμβαση προβλέπει την αμοιβή και την απαιτούμενη για τον/την μαθητευόμενο/η ασφάλιση.

Μετά την ολοκλήρωση της περιόδου μαθητείας, ακολουθεί το Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης και οι εξετάσεις πιστοποίησης στον ΕΟΠΠΕΠ, που οδηγούν στην αναβάθμιση του πτυχίου  σε επίπεδο 5.

Οι μαθητευόμενοι παρακολουθούν μαθήματα στο Εργαστηριακό Κέντρο ή στο Σχολικό Εργαστήριο του ΕΠΑΛ μία φορά την εβδομάδα για 7 ώρες, ενώ τις υπόλοιπες 4 ημέρες της εβδομάδας υλοποιούν τη μαθητεία στον φορέα υλοποίησης του προγράμματος του Δημοσίου ή Ιδιωτικού τομέα.

To Πρόγραμμα είναι επιδοτούμενο μέσω ΕΣΠΑ από το Υπουργείο Παιδείας. Συνολικά ο μαθητευόμενος αμείβεται με 34 € ανεξαρτήτως ηλικίας.

Ο εργοδότης θα συνεισφέρει με 5,85 € ημερησίως για  156 ημέρες,   και τις 12 ημέρες της κανονικής άδειας (με 34 € την ημέρα ).

Οι μαθητευόμενοι, κατά το διάστημα του «Προγράμματος μάθησης σε εργασιακό χώρο», δικαιούνται 12 ημέρες Κανονική Άδεια και υπάγονται στην ασφάλιση τόσο του κλάδου παροχών ασθένειας σε είδος, όσο και του κλάδου παροχών ασθένειας σε χρήμα.

Ο δε χρόνος ασφάλισής είναι συντάξιμος, διότι καταβάλλονται εισφορές για τους αντίστοιχους κλάδους κύριας και επικουρικής σύνταξης.

Καλούμε λοιπόν τους Επιχειρηματίες της Πιερίας να δηλώσουν στην Ιστοσελίδα https://e-mathiteia.minedu.gov.gr/ τις θέσεις για τις αντίστοιχες ειδικότητες.

Πληροφορίες  στο τηλ : 2351045650 και στο email : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.