Πρόσκληση στη θεατρική παράσταση "Πεινάνε οι Νεκροί;"

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης σας προσκαλεί στη Θεατρική παράσταση "Πεινάνε οι Νεκροί; " που θα δοθεί στην ΕΚΑΒΗ την Τρίτη 13 Ιουνίου στις 8:00 μμ. Η παράσταση στηρίζεται στο Θεατρικό έργο "ΘΑΨΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ" του Ιρβιν Σω και  συμμετέχουν στη Θεατρική ομάδα Εκπαιδευτικοί κα μαθητές του σχολείου μας.

FB IMG 168632960171714453

Το  ΘΑΨΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ (1936) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΟ ΕΡΓΟ που παίχτηκε πρώτη φορά στη Νέα Υόρκη την περίοδο 1936-1937. Έξι νεκροί στρατιώτες –που πέθαναν κατά τη διάρκεια ενός απροσδιόριστου πολέμου− αρνούνται να θαφτούν εκφράζοντας την απελπισία τους. ‘‘Ήμουνα δεν ήμουνα είκοσι χρονών. Τίποτα δεν είχα κάνει. Είκοσι χρόνια μαθήτευα να γίνω άντρας και τότε με σκότωσαν’’. Ο στρατηγός αναλαμβάνει να τους πείσει ότι είναι καθήκον τους να θαφτούν −Οι πόλεμοι διεξάγονται και κερδίζονται μόνον όταν οι νεκροί θάβονται και λησμονούνται’’− αλλά οι στρατιώτες αρνούνται. Το επόμενο σχέδιο είναι να έρθουν οι γυναίκες –σύζυγοι, αδερφές, μητέρα− και να πείσει η καθεμιά τους τον αγαπημένο της να δεχτεί τον θάνατό του ως ήρωας και να επιτρέψει να ταφεί, χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Καρακούσης Αθανάσιος

Διευθυντής 2,ου ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΊΝΗΣ