Έργα τέχνης στην Τάξη

Στα πλαίσια του μαθήματος «Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων» πραγματοποιήθηκε η διαμόρφωση των εσωτερικών τοίχων της αίθουσας του τμήματος Α2 από τους μαθητές και τις μαθήτριες σε συνεργασία με τις υπεύθυνες καθηγήτριες, Θανασάρα Ευαγγελή και Καραμιχαηλίδου Μάρθα.

candin

Η αρχική ιδέα ήταν η δημιουργία έργων τέχνης, τα οποία αποτελούν αντίγραφα γνωστών καλλιτεχνών, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών μέσω της αισθητικής εμπειρίας και την ενασχόλησή τους με τον κόσμο της τέχνης. Σκοπό αυτής της προσπάθειας αποτελεί η καλλιέργεια των αισθήσεων, της φαντασίας και των αντιληπτικών ικανοτήτων σε συνδυασμό με τον εντοπισμό δεξιοτήτων των μαθητών καθώς και η ενίσχυση της πολιτιστικής συνείδησης.

Τα έργα που επιλέχθηκαν για τις εσωτερικές επιφάνειες είναι έργα των : Γιάννη Μόραλη, Joan Mirò, Wassili Kandinsky και Piet Mondrian, αναμειγνύοντας διαφορετικές καλλιτεχνικές τάσεις και εποχές και προσθέτοντας κάποιες «πινελιές» στο ευρύτερο πλαίσιο, για την επίτευξη ενός ικανοποιητικού αποτελέσματος που θα οδηγήσει σε ένα ωραίο και ταυτόχρονα διδακτικό κλίμα.