ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ Κ ΕΥΕΞΙΑΣ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΕΠIΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος, στην περιοχή της Σίνδου, επισκέφθηκαν το πρωί της Τρίτης 04 Απριλίου 2023 οι μαθητές των τμημάτων της Γ’ Λυκείου του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης του τομέα Υγείας και Πρόνοιας και συγκεκριμένα των τμημάτων  ΓΥΒ1, ΓΥΒ2:Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων,  ΓΥΕ: Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών εργαστηρίων , ΓΥΝ1, ΓΥΝ2: Βοηθών Νοσηλευτών συνοδευόμενοι από τους καθηγητές κ. Δελήμπαλτα Παναγιώτη, κ. Ορνιθόπουλο Απόστολο, κα Χονδρογιάννη Γιαννούλα και κα. Σάτσιου Καλλιόπη, προκειμένου να ενημερωθούν για τα Τμήματα του Πανεπιστημίου που αφορούν τον Τομέα Υγείας.

ihu gr logo

Οι μαθητές, με την καθοδήγηση της Υπευθύνου Δημοσίων Σχέσεων κας Αγοραστού Μαρίας, ξεναγήθηκαν σε όλα τα Τμήματα(5) της Σχολής Επιστημών Υγείας καθώς και στο Τμήμα « Αγωγή και Φροντίδα στην Πρώϊμη Παιδική Ηλικία» της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών όπου με την βοήθεια καθηγητών του κάθε Τμήματος έγινε περιήγηση στις αίθουσες και στα εργαστήρια διδασκαλίας των σπουδαστών. Συγκεκριμένα, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα Προγράμματα Σπουδών, τα μεταπτυχιακά Προγράμματα. τα προγράμματα Erasmus, την Επαγγελματική Αποκατάσταση , τα Προσόντα  που απαιτεί το κάθε Τμήμα από τους φοιτητές του προκειμένου να επιτύχουν στις σπουδές τους.

tei

Συγκεκριμένα, η Σχολή των Επιστημών Υγείας του Διεθνούς Πανεπιστημίου περιλαμβάνει τα εξής Τμήματα:

Τμήμα Βιοϊατρικών Επιστημών

Τμήμα Επιστημών Διατροφής και Διαιτολογίας

Τμήμα Μαιευτικής

Τμήμα Νοσηλευτικής και

Τμήμα Φυσικοθεραπείας

Ενώ παράλληλα επισκεφθήκαμε το Τμήμα Αγωγή και Φροντίδα στην Πρώϊμη Παιδική Ηλικία της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών, το οποίο άπτεται, ως αντικείμενο, στην ειδικότητα των Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων του σχολείου μας.

Οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, είχαν την ευκαιρία να αποκομίσουν  πολλές γνώσεις από αυτή την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος, τόσο σε θέματα που αφορούν την επιστημονική τους κατάρτιση, όσο και σε θέματα της εργασίας τους. Πληροφορήθηκαν τις επιλογές εργασίας που τους δίνονται με το πέρας των σπουδών τους και αναλόγως με το Τμήμα από το οποίο αποφοιτούν μπορούν να εργασθούν σε Δημόσια και Ιδιωτικά Νοσοκομεία, Διαγνωστικά Κέντρα, Βρεφονηπιακούς Σταθμούς, Κατασκηνώσεις Φαρμακοβιομηχανίες, σε Ιατρεία, σε ΚΔΑΠ, σε Παιδότοπους, στην Εκπαίδευση, ως Ελεύθεροι Επαγγελματίες κ.α.

tei2

Έτσι λοιπόν, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τους επιστημονικούς χώρους, αίθουσες και εργαστήρια, αλλά και τους διδάσκοντες στα Τμήματα που ενδεχομένως θα τους φιλοξενήσουν μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης και την επιτυχία τους στις Πανελλαδικές εξετάσεις….