Η ομάδα “PROTAKIA” σημείωσε μεγάλη επιτυχία κατακτώντας την 1η θέση στον όμιλο και τη 2η θέση στη γενική κατάταξη σωρευτικής κερδοφορίας στον διαγωνισμό Young Business Talents

Το 2ο ΕΠΑ.Λ Κατερίνης συμμετείχε για άλλη μία χρονιά στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό διοίκησης και επιχειρηματικότητας Young Business Talents “Νέα Επιχειρηματικά Ταλέντα”.

Διοργανωτής του Προγράμματος ήταν η ARC Νέων & Ζωής Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρία, με τη χρηματοδότηση του Ιδρύματος Μποδοσάκη και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας.

εικόνα Viber 2023 04 02 11 12 28 488

Πέντε ομάδες μαθητών του σχολείου σχημάτισαν τη δική τους εταιρία, την οποία διοικούσαν διαδικτυακά On line από το Νοέμβριο έως τις αρχές Μαρτίου, υπέβαλαν 11 συνολικά επιχειρηματικά Σχέδια που αποτελούνταν από ένα σύνολο αποφάσεων, τα οποία εισήγαγαν σε προσομοιωτή και κατάφεραν να φτάσουν στα Ημιτελικά.

Η ομάδα “PROTAKIA” της Α΄ τάξης με τους μαθητές:

Μισοκαράκη Θεοδώρα

Μούμου Ζωή

Ξυγωνάκη Ανδρέα

και καθοδηγήτρια καθηγήτρια την Πετρίδου Θεοδώρα

προκρίθηκε και συμμετείχε στον Εθνικό Τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στις 31 Μαΐου 2023 στην Αθήνα, στον Ελληνικό Κόσμο του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού και συμμετείχαν 75 ομάδες από όλη την Ελλάδα.

εικόνα Viber 2023 04 02 11 12 28 597

Στον τελικό η ομάδα “PROTAKIA” σημείωσε μεγάλη επιτυχία κατακτώντας την 1η θέση στον όμιλο και βραβείο 100€ και τη 2η θέση στη γενική κατάταξη σωρευτικής κερδοφορίας πανελληνίως και βραβείο 400€.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου ΕΠΑ.Λ Κατερίνης στήριξε οικονομικά την προσπάθεια καλύπτοντας τα έξοδα μετακίνησης.

Θερμά Συγχαρητήρια σε όλους!