Ο Τομέας Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Βαρκελώνη με το Erasmus+ ΚΑ1

To 2Ο ΕΠΑΛ Κατερίνης πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην πόλη της Βαρκελώνης, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA1 με τίτλο:

¨Ανάπτυξη δεξιοτήτων στην τρισδιάστατη εκτύπωση (Development of skills in 3D printing)¨.

Στο πρόγραμμα, το οποίο διήρκησε από 13/4 έως 24/4/2023 μετακινήθηκαν 10 μαθητές καθώς και 4 συνοδοί καθηγητές. από τον Τομέα πληροφορικής.

barkeloni3

Πρώτος στόχος του προγράμματος ήταν η επιμόρφωση των μαθητών πάνω στην διαδικασία τρισδιάστατης εκτύπωσης. Αφορά την δημιουργία/σχεδίαση ενός αντικειμένου και στην συνέχεια  την διαδικασία εκτύπωσης (με διάφορους τύπους εκτυπωτών).

Κατά τη διάρκεια της πρώτης βδομάδας οι μαθητές και συνοδοί καθηγητές σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής MOVEU, συμμετείχαν σε εργαστηριακά project στους χώρους του φορέα υποδοχής, όπου χωρισμένοι σε ομάδες έπρεπε να φέρουν εις πέρας διάφορες εργαστηριακές ασκήσεις. Παράλληλα τους έγινε μάθημα λίγων Ισπανικών, καθώς και παρουσίαση της ιστορίας της Καταλονίας και της Ισπανίας γενικότερα. Επίσης επισκεφθήκαμε το Ateneu Fabrication, και τον οργανισμό eurecat, όπου μας εξήγησαν τον τρόπο λειτουργίας και μας είπαν λίγα λόγια για το έργο που πραγματοποιούν.

Την δεύτερη βδομάδα επισκεφθήκαμε Λύκειο της Βαρκελώνης όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν την λειτουργία του σχολείου και να αλληλεπιδράσουν μέσω συνέντευξης σε ομάδες. Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και ενημέρωση από υπεύθυνο της εταιρείας 3D Incubator, η οποία παρέχει υπηρεσίες και υποστήριξη στην αγορά της 3D εκτύπωσης. Παράλληλα με τον φορέα υποδοχής MOVEU και τους συνεργάτες της έγινε επίδειξη προγράμματος 3D εκτύπωσης και οι μαθητές μας εργάστηκαν σε projects σχεδίασης 3D αντικείμενων προς εκτύπωση. Εντυπωσιακή ήταν η επίσκεψή μας στο Barcelona Supercomputer Center στο οποίο είχαμε τη δυνατότητα να δούμε από κοντά τον υπερυπολογιστή που διαθέτει το πανεπιστήμιο. Επίσης επισκεφθήκαμε και ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία της εταιρείας BCN 3D η οποία κατασκευάζει 3D εκτυπωτές. Την τελευταία μέρα πραγματοποιήθηκε και η αξιολόγηση του προγράμματος στα γραφεία της εταιρείας MOVEU.

barkeloni2

Παράλληλα στην διάρκεια των 12 ημερών οι μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πρωτεύουσα της περιφέρειας της Καταλονίας, με επισκέψεις σε μουσεία και ξεναγήσεις στα πιο σημαντικά μέρη αυτής. Επισκεφθήκαμε το Poble Espanyol, το Park Guel, το ενυδρείο της πόλης και σε μία ολοήμερη εκδρομή τις κοντινές πόλεις Besalu και Girona. Επίσης επισκεφθήκαμε το πιο σημαντικό έργο του Antonio Gaudi, την επιβλητική Sagrada Familia, αλλά και το δημοφιλές γήπεδο Camp nou.

Οι μαθητές μαζί με τους συνοδούς καθηγητές επέστρεψαν έχοντας στις αποσκευές τους περισσότερη γνώση πάνω σε καινοτόμες τεχνολογίες, αλλά και εμπειρίες από έναν τόπο με τους ανθρώπους του, τόσο ίδιο αλλά την ίδια στιγμή και τόσο διαφορετικό από τον δικό τους.