Υπολογισμός Μορίων για τους Υποψηφίους των ΕΠΑΛ

Η κάθε σχολή έχει ορίσει διαφορετικούς συντελεστές βαρύτητας για κάθε μάθημα, Μαθηματικά, Νέα Ελληνικά και τα 2 μαθήματα Ειδικότητας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο υποψήφιος θα συγκεντρώνει διαφορετικό συνολικό αριθμό μορίων ανάλογα με τη σχολή στην οποία επιθυμεί να εισαχθεί.

Ο γραπτός βαθμός σε καθένα από τα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα τα οποία προβλέπονται στην Ειδικότητα όπου ανήκει ο υποψήφιος για το συγκεκριμένο Τομέα Σπουδών, πολλαπλασιάζεται με τον αντίστοιχο Συντελεστή Βαρύτητας.

Τα τέσσερα (4) ανωτέρω γινόμενα προστίθενται και το τελικό άθροισμα πολλαπλασιάζεται επί χίλια (1000), για να προκύψει έτσι ο συνολικός αριθμός μορίων κάθε υποψηφίου για κάθε Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος.

Ο βαθμός κάθε πανελλαδικά εξεταζόμενου μαθήματος εκφράζεται στην εικοσάβαθμη κλίμακα με προσέγγιση δεκάτου. Σημειώνεται ότι οι συντελεστές βαρύτητας ανά μάθημα καθορίστηκαν με απόφαση της Συγκλήτου του οικείου Α.Ε.Ι. για κάθε Σχολή, Τμήμα ή Εισαγωγική Κατεύθυνση Τμήματος και ανακοινώθηκαν με την προαναφερθείσα Υ.Α.

Συντελεστές Βαρύτητας

Επίσης λόγω της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής που έχει ορίσει η κάθε σχολή, μπορεί να μην του εμφανίζονται στο μηχανογραφικο σχολές που δεν τις πιάνει.

mixanografiko