Ο τομέας Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Βαρκελώνη με το Erasmus KA1

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην Ισπανία, στην πόλη της Βαρκελώνης, στο πλαίσιο εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ KA1 με τίτλο:

Lidar: εκπαίδευση εκπαιδευομένων για εφαρμογή προηγμένων τεχνολογιών”

pliroforiki erasmus ka1 2022a

Στο πρόγραμμα, που διήρκησε από 30/4/2022 έως 11/5/2022, μετακινήθηκαν 2 καθηγητές και τέσσερις μαθητές του σχολείου μας από τον τομέα πληροφορικής και για 10 ημέρες στην Βαρκελώνη είχαν μια βιωματική εμπειρία συνδέοντας το μαθησιακό αντικείμενο με τη πολιτισμική κουλτούρα της πόλης με αποτέλεσμα μια ικανοποιητική εμπειρία.

Αρχικά, ο φορέας Moveu (www.moveu.es) την πρώτη μέρα έκανε μια παρουσίαση του Erasmus και τους στόχους του προγράμματος και τις δραστηριότητες που θα έπρεπε να ακολουθήσουμε και τέλος μας ενημέρωσε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Βαρκελώνης και τις προοπτικές των μαθητών.

Την δεύτερη και τρίτη ημέρα είχαμε επιμόρφωση στο Arduino. Ο επιμορφωτής μετά από την εισήγησή του σχετικά με τους αισθητήρες και τη χρήση τους σε εφαρμογές, χρησιμοποιώντας και την επίδειξη projects στο Arduino ζήτησε από τους μαθητές να αναπτύξουν τα δικά τους projects. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις ικανότητές τους στη χρήση αισθητήρων, επικοινωνίας και ανταλλαγής μηνυμάτων με τη χρήση της πλατφόρμας Arduino. Επίσης είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε για την τεχνολογία των 3D printer και να τυπώσουμε ένα αντικείμενο με τη χρήση του 3D printer.

pliroforiki erasmus ka1 2022c

Την τέταρτη ημέρα οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα και την ευκαιρία να χειριστούν Drone. Ο εκπαιδευτής αφού μας έκανε μια επίδειξη στον χειρισμό του Drone, εξηγώντας τους αισθητήρες που ενσωματώνονται στο Drone και τα δεδομένα που μπορούμε να αντλήσουμε από αυτούς, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να πλοηγήσουν το Drone.

pliroforiki erasmus ka1 2022b

Την πέμπτη ημέρα επισκεφθήκαμε το Eurecat - Centre Tecnològic de Catalunya στο οποίο ο υπεύθυνος της Moveu Αθανάσιος Γιαμάς μας παρουσίασε την αρχή λειτουργίας αισθητήρων Lidar και την εφαρμογή τους  σε μη επανδρωμένα Drones ή σε μηχανήματα που εξυπηρετούν την γεωργία, την μηχανική τις κατασκευές. Παράλληλα μας ενημέρωσε για το πως μπορούν να αξιοποιηθούν τα δεδομένα με τη χρήση διαφόρων λογισμικών.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την εταιρεία Seat, μια Ισπανική εταιρεία κατασκευής αυτοκινήτων όπου συνεργάτης της Moveu μας ενημέρωσε σχετικά με τα τελευταία μοντέλα υψηλής τεχνολογίας ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Τα εξελιγμένα αυτοκίνητα διαθέτουν έξυπνες και βοηθητικές λειτουργίες με τη χρήση των αισθητήρων Lidar.

pliroforiki erasmus ka1 2022d

Το πρωί της έκτης ημέρας επισκεφθήκαμε την ΤΜΒ, την κύρια εταιρεία μεταφορικών μέσων της Βαρκελώνης όπου μας έγινε παρουσίαση των σύγχρονων ηλεκτρικών λεωφορείων. Στα σύγχρονα αυτά λεωφορεία έχει προσαρμοστεί η τεχνολογία των αισθητήρων Lidar, ώστε να βοηθήσει τον οδηγό παρέχοντάς του συνεχή πληροφόρηση σχετικά με την κίνηση στους δρόμους, την διέλευση πεζών, ποδηλάτων και εμποδίων.

Το απόγευμα της ημέρας στο Training Center της  Moveu ο υπεύθυνος παρουσίασε μέσω Workshop  το λογισμικό χαρτογράφησης ….. και οι μαθητές υλοποίησαν μια δραστηριότητα στο λογισμικό.

pliroforiki erasmus ka1 2022e

Η εταιρεία Moveu την τελευταία ημέρα της παραμονής μας στην Βαρκελώνη και σε μια εκδήλωση στο ξενοδοχείο μας έδωσε τις βεβαιώσεις. Μαθητές και καθηγητές είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε για τα οφέλη και τα μαθησιακά αποτελέσματα της επιμόρφωσής μας.

Παράλληλα με τις εκπαιδεύσεις και τις δραστηριότητες είχαμε τη δυνατότητα και τη ευκαιρία να γνωρίσουμε την Βαρκελώνη μέσα από τις πολιτισμικές επισκέψεις που κάναμε.

Πολιτισμικές επισκέψεις:

• Ενυδρείο της πόλης
  • Πόλεις Girona και Besalu
  • Sagrada Familia
  • Κάστρο του Montjuic
  • Μουσείο επιστημών (CosmoCaixa)
  • Olympic Museum
  • Park Guell