Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, ένας κόσμος χωρίς τσιγάρο, ένα σχολείο χωρίς τσιγάρο

Το 2Ο ΕΠΑΛ Κατερίνης από την αρχή της σχολικής χρονιά συνεργάστηκε με το Κέντρο Πρόληψης ΑΤΡΑΚΤΟΣ για να εφαρμόσει το νόμο περί καπνίσματος.

Έγινε σχεδιασμός και προτάθηκαν δράσεις διαφορετικές για κάθε τάξη, προκειμένου να υπάρχει συνοχή στην παρέμβαση και ενίσχυση της θετικής στάσης των μαθητών απέναντι στις ενέργειες της διεύθυνσης  του σχολείου και του συλλόγου καθηγητών. Έτσι έγιναν παρεμβάσεις  στα 5 τμήματα της Α' Λυκείου  καθώς επίσης και στα 11 τμήματα της Β' Λυκείου. Οι μαθητές της Γ' Λυκείου και συγκεκριμένα τα δύο τμήματα της νοσηλευτικής του τομέα Υγείας Πρόνοιας, συμμετείχαν  σε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με υπεύθυνες καθηγήτριες την κα. Αγγελική Παπαγεωργίου, την κα Αναστασία Τζουρά και την κα. Ροδίου. Το πρόγραμμα  περιλάμβανε μια σειρά  συναντήσεων μέχρι τέλη Μαΐου. Στην διάρκεια των συναντήσεων οι μαθητές εξέφρασαν τις απόψεις τους, τους φόβους τα συναισθήματα τους αλλά και πως θα μπορούσαν να βοηθήσουν για να αλλάξουν στάση ζωής οι άνθρωποι που καπνίζουν. Μετά από συζητήσεις, έρευνα και βιωματικές συναντήσεις πραγματοποιήσαμε και μια ραδιοφωνική εκπομπή.

enas kosmos xoris tsigaro ugeias may2018

Σας καλούμε να ακούσετε τη ραδιοφωνική εκπομπή <τσιγαρό βηχας> πατώντας το link ή αντιγραφή επικόληση: http://video.sch.gr/asset/detail/rTlCBSJdSZQSoPUbh7NmEWEy/

Και από τις 28/05/2018 και κάθε Δευτέρα ώρα 17:00 θα παίζει στο European school radio

Το 2ο ΕΠΑΛ με όλη  αυτή την κινητοποίηση του εκτιμούμε ότι αποτελεί  σημαντικό παράδειγμα  για την αντιμετώπιση  του καπνίσματος  καθώς είναι ένα ζήτημα που αφορά  όλα τα σχολεία.

Ευχαριστούμε πολύ το κέντρο πρόληψης ΑΤΡΑΚΤΟ τα στελέχη του καθώς και την κα. Σαββινίδου Σοφία για την συνεργασία τους, την στήριξη σε όλη αυτή την προσπάθεια.