ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ…. ΑΠΟ ΘΕΑΤΡΟ: ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΣ;

ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ…. ΑΠΟ ΘΕΑΤΡΟ:ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΣ;

theatre rexa

Στο 2o ΕΠΑΛ Κατερίνης θεωρούμε ότι η επαφή με το θέατρο είναι πολύ σημαντική και ότι η παιδαγωγική αξία της θεατρικής εμπειρίας είναι πολύ μεγάλη . Στις 19/12/2017 το σχολείο μας πραγματοποίησε στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ.Μαντά Βούλα, Παπαφωτίου Ολυμπία,Ρέχα Ελένη διδακτική επίσκεψη στη Μονή Λαζαριστών και παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση από το Κ.Θ.Β.Ε. “Σε μένα μιλάς;”  του Ράινερ Χάχφελντ.

Πρόκειται για ένα έργο γεμάτο συναισθήματα που δίνει μια σύγχρονη εικόνα των προβλημάτων που θίγει και στο οποίο παρουσιάζεται η  καθημερινότητα τεσσάρων εφήβων μετά την αυτοκτονία του συμμαθητή τους. Στην παράσταση κυριαρχούν η βία και ο ρομαντισμός, τα όνειρα και η σκληρή πραγματικότητα, η αγάπη ,η εφηβεία και η πορεία προς την ενηλικίωση, η παραβατικότητα και η ευαισθησία. Όλα αυτά αποτελούν κομμάτια ενός παζλ που γεννά ερωτηματικά και προσπαθεί να βοηθήσει τους εφήβους να αντιληφθούν το πρόβλημα του εκφοβισμού και ίσως να τους βοηθήσει και στον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίζουν τον κόσμο.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τα μηνύματα και το στήσιμο του έργου ,από τους διαλόγους που ήταν πολύ κοντά στη γλώσσα των εφήβων αλλά και ξεσηκώθηκαν κυριολεκτικά από την παρουσία ενός dj επί σκηνής που έπαιζε hip-hop μουσική αλλά και από τις εντυπωσιακές breakdance performances των χορευτών. Αυτό που μας άρεσε πιο πολύ και ήταν πρωτόγνωρο ήταν η εποικοδομητική συζήτηση που ακολούθησε ανάμεσα στους συντελεστές του έργου και τους θεατές .Συγκλονιστήκαμε και συγκινηθήκαμε όταν ακούσαμε μαθητές να ανταλλάσσουν απόψεις , να εξωτερικεύουν σκέψεις και να περιγράφουν τα βιώματα τους. Καταλήξαμε όλοι στο συμπέρασμα πως σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να μιλάμε   και να μην κλεινόμαστε στον εαυτό μας .

Προτείνουμε ανεπιφύλακτα την παράσταση αυτή σε όλα τα σχολεία ,σε γονείς και μαθητές ώστε να γνωρίσουν το όλο και πιο σύνθετο τοπίο της βίας και του εκφοβισμού .

ΡΕΧΑ Γ. ΕΛΕΝΗ,ΠΕΟ2 -ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ