Συνεργασία 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης και 11ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης και πιο συγκεκριμένα η δευτέρα τάξη του τομέα Γεωπονίας και Ανθοκομίας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη - συνεργασία με το 11ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης. Την Πέμπτη 5 Φεβρουαρίου 2015, οι μαθητές/τριες του τομέα με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Παλαμά Δημήτριου και Λεονταρή Αναστασίας βρέθηκαν στο χώρου του 11ου Δημοτικού ώστε να διαμορφώσουν και να συντηρήσουν τον δεντρόκηπο και να καλλιεργήσουν φυτά σε χώρο όπου είχε διαμορφωθεί κατάλληλα για κήπο του σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα μια ομάδα μαθητών με ενθουσιασμό και ζήλο επιδόθηκαν στο κλάδεμα των δένδρων και το φύτεμα λουλουδιών στον περιφραγμένο δεντρόκηπο του σχολείου. Άλλοι ασχολήθηκαν με τον κήπο, τη διαμόρφωσή του και φύτεψαν λαχανικά όπως σπανάκι, κρεμμύδι και αρακά.

Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στα παιδιά που συμμετείχαν αποδεικνύοντας την αποτελεσματική δουλειά που γίνεται στον τομέα Γεωπονίας, αλλά και τη διάθεση και το μεράκι των μαθητών/τριών  για να αποκτήσουν εμπειρίες και να εμπλουτίσουν τις ικανοτητές τους στην ειδικότητα που επέλεξαν.

Θέλουμε να τονίσουμε την καλή συνεργασία των διευθυντών των σχολείων, του κ. Κύριλλου Τσερμπάκ, διευθυντή του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης και του κ. Χανδόλια Βασίλειου, διευθυντή του 11ου Δημοτικού σχολέιου Κατερίνης ώστε να προβάλλονται και να είναι παραδείγματα προς μίμηση τέτοιες δράσεις και συνεργασίες προς όλα τα σχολεία της πόλης μας.

Οι μαθητές που συμμετείχαν : ΑΒΡΙΩΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΓΡΑΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΔΟΜΑΚΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΔΡΑΝΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ, ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ, ΛΥΚΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ, ΜΑΥΡΟΜΑΤΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ, ΜΠΟΤΑΪΤΗ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ, ΟΥΣΤΑΜΠΑΣΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ, ΟΦΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΠΕΤΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ-ΝΑΖΛΙ, ΣΤΟΓΙΑΝΟΒΑ ΒΕΡΟΝΙΚΑ, ΤΑΓΚΑΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΠΑΡΘΕΝΑ, ΤΟΥΛΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΤΣΑΤΑΛΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΧΕΙΡΙΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

synergasia11o1

synergasia11o2