Άσκηση Σεισμού στο σχολείο μας.

Με επιτυχία στέφθηκε η άσκηση σεισμού που κάναμε σήμερα στο σχολικό μας συγκρότησα του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης - ΕΕΕΕΚ Κατερίνης. Στους μαθητές έγινε ενημέρωση για το τί πρέπει να κάνουν την ώρα του Σεισμού ( Ψυχραιμία - Προφύλαξη ), πως να εκκενώσουν με ασφάλεια τα κτήρια ( Αίθουσες Διδασκαλίας - Εργαστήρια του ΕΚ Κατερίνης ) καθώς και συγκέντρωση τους σε χώρο της αυλής ( ανά τμήμα , καταμέτρηση, έλεγχος απόντων ).

oasp

Αμέσως μετά συστάθηκαν οι ομάδες καθηγητών ( Πρώτων βοηθειών, Βοήθειας ΑΜΕΑ κτλ ) σύμφωνα και με το "Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου σε Σχολική Μονάδα¨" του ΟΑΣΠ (ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ).