Επίσκεψη μαθητών ΓΕ1,ΓΕ2 & ΓΝ1 στο Νόησις

Τη Πέμπτη 04 Απριλίου 2013 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων ΓΕ1,ΓΕ2 & ΓΝ1στο Νόησις στη Θεσσαλονίκη.

Οι μαθητές παρακολούθησαν την έκθεση "Αιγαίον - η γέννηση ενός Αρχιπελάγους" του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου.

Η ξενάγηση αφορούσε την γέννηση από την Τίθυ στο Αιγαίο Πέλαγος,την δημιουργία των νησιών του Ελλαδικού χώρου, το απολιθωμένο δάσος της Λέσβου και ενημέρωση για τα ηφαίστεια. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα εκθέματα, συμμετείχαν σε διαδραστικά παιχνίδια και τους προβάλανε βίντεο γενικά για τις ακτές των νησιών της Ελλάδας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την Κα Κατερίνα Βασιλειάδου, Δρ. Γεωλόγος-Παλαιοντολόγος, καθώς και το προσωπικό του Νοήσις για την άψογη συνεργασία ,ξενάγηση και οργάνωση της έκθεσης που παρακολουθήσαμε.

Οι Καθηγητές/τριες του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης

Δελήμπαλτας Παναγιώτης, Βαρσάμογλου Ιωάννης,