Εκπαιδευτική Επίσκεψη μαθητών μαθητριών του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης στην έκθεση ζωγραφικής Του Ονείρου

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις εργασίες του προγράμματος "Βουλή των Εφήβων " οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετέχουν σε αυτό, με τις υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Καρύτσιου Τριανταφυλλιά και Κωνσταντινίδου Μαρία.

Την Παρασκευή 5 Μαΐου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη  στο “Κέντρο Τεχνών Εννέα Μούσες”. Ο εκπαιδευτικός σκοπός ήταν διπλός.  Αρχικά, είχαν την ευκαιρία  να δουν και να θαυμάσουν ένα αξιόλογο μνημείο της πόλης μας, το  διατηρητέο κτίριο, πρώην αρχοντικό Τσαλόπουλου,  το οποίο έχει αξιοποιηθεί και μετατραπεί σε πολιτιστικό κέντρο .

Εκεί ξεναγήθηκαν  στην ομαδική έκθεση ζωγραφικής με τον τίτλο "Του Ονείρου" , που οργανώθηκε από τον  κ. Ευάγγελο Σκλιοπίδη και  την Αίθουσα Τέχνης ΧΡΥΣΑ , υπό την Αιγίδα του Ο.Π.Π.Α.Π. του Δήμου Κατερίνης. Πρόκειται για  μια συλλογή από έργα καταξιωμένων Ελλήνων ζωγράφων. Η συλλογή απαρτίζεται από ακουαρέλες, λάδια και χαρακτικά. Την ξενάγηση πραγματοποίησε ο ίδιος ο κ. Σκλιοπίδης, ο οποίος μας μίλησε για καθένα από τα επιλεγμένα εκθέματα με ενθουσιασμό και σεβασμό και κατάφερε να μας προβληματίσει , να μας συγκινήσει και να μας  μεταδώσει την αγάπη του για την τέχνη,   ενώ απάντησε πρόθυμα σε όλες τις ερωτήσεις μας !

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία!