Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στις Βρυξέλλες στο πλαίσιο του προγράμματος YOUCAN

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχε στην διεθνική συνάντηση TPM του Ευρωπαϊκού προγράμματος YOUCAN στις Βρυξέλλες με αντιπροσωπεία δύο εκπαιδευτικών όπως προβλεπόταν από το πρόγραμμα.

youcan brussels1

Ο γενικός στόχος του προγράμματος είναι να συμβάλει στον εκσυγχρονισμό και να ενισχύσει την ανταπόκριση των συστημάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης και των πολιτικών για τη νεολαία στις κύριες προκλήσεις που προκύπτουν από την εγκατάλειψη του σχολείου νέων μεταναστών και τον κοινωνικό αποκλεισμό, με την οικοδόμηση της ικανότητας της κοινοπραξίας να λειτουργούν διακρατικά και με διατομεακή προσέγγιση.

Την πρώτη μέρα του προγράμματος πραγματοποιήθηκε συνάντηση των εταίρων της σύμπραξης στα γραφεία της ECEPAA (https://www.ecepaa.eu/), όπου και συζητήθηκαν σημαντικά θέματα σχετικά με την εξέλιξη του προγράμματος. Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκε:

1. αξιολόγηση του παραδοτέου «Καλές πρακτικές στην ενσωμάτωση μαθητών με μεταναστευτικό υπόβαθρο στις σχολικές μονάδες.»
  2. Προετοιμασία εργαλειοθήκης (toolkit) για την δημιουργία προτάσεων χρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση για προγράμματα σχετικά με την ομαλή ένταξη των μεταναστών στις σχολικές μονάδες και την κοινωνική ενσωμάτωση τους.
  3. Προετοιμασία της εκπαίδευσης (training), καθορισμός προγράμματος για την συνάντηση εκπαίδευσης στο Caceres της Ισπανίας με τη συμμετοχή 35 εκπαιδευτικών. Θεματικές ενότητες, εκπαιδευτές και εβδομαδιαίο πρόγραμμα συναντήσεων.
  4. Έλεγχος θεμάτων επικοινωνίας και διάχυσης αποτελεσμάτων

Την δεύτερη μέρα του  προγράμματος πραγματοποιήθηκαν δύο σημαντικές εκπαιδευτικές επισκέψεις. Το πρωί, στο εμπορικό επιμελητήριο της Ιταλίας στο Βέλγιο, όπου και συζητήθηκαν διεξοδικά δυνατότητες και ευκαιρίες εκπαιδευομένων για συμμετοχή σε προγράμματα εκπαίδευσης και εργασίες – πρακτικής άσκησης - μαθητείας στις Βρυξέλλες με σχετική κάλυψη των εξόδων από το πρόγραμμα Erasmus. Το απόγευμα πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο των Βρυξελλών, όπου οι συμμετέχοντες ενημερώθηκαν εκτενώς για τον τρόπο λειτουργίας του, τον τρόπο εκλογής των βουλευτών, την δικαιοδοσία τους, την ιστορία του κοινοβουλίου, κτλ.

Το ραντεβού ανανεώθηκε για το Μάϊο του 2023 στο Caceres της Ισπανίας, όπου θα πραγματοποιηθεί εκπαίδευση – training των συμμετεχόντων σε θέματα σύνταξης μιας ολοκληρωμένες πρότασης Erasmus. Αξίζει να σημειωθεί ότι αποφασίστηκε η τελική συνάντηση του προγράμματος να πραγματοποιηθεί στην Κατερίνη τον Ιούνιο 2023, όπου και θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα του προγράμματος στην τοπική κοινωνία με  διεθνή συμμετοχή.

youcan brussels2