Πρόγραμμα Αγωγή Υγείας με τον Ερυθρό Σταυρό

Σε συνεργασία με τη  Νοσηλεύτρια κ. Ράπτη από τον Ερυθρό Σταυρό Κατερίνης και με την ψυχολόγο του σχολείου μας κ. Γεωργία Κουτλουμπάση πραγματοποιήθηκαν μια σειρά από συναντήσεις με μαθητές/τριες  της Α΄ τάξης  και της Γ΄ τάξης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης. Οι συναντήσεις έγιναν στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα: «πρώτες βοήθειες και διαχείριση του stress».

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση. Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες έμαθαν τα μέτρα ασφάλειας που θα πάρουν καθώς και τον τρόπο που θα προσεγγίζουν ένα θύμα, πως θα περιποιηθούν ένα τραύμα, μια ρινορραγία,  ποιες είναι οι πρώτες βοήθειες που θα δώσουν σ  ένα παιδί με επιληψία, σ ενα θύμα από δάγκωμα από φίδι κα. Στο τμήμα των βρεφονηπιοκόμων επικεντρώθηκαν  στην αντιμετώπιση βρέφους και παιδιού σε περίπτωση πνιγμονής, ανακοπής,  φροντίδας τραυματισμού.   Τέλος  έγινε συζήτηση για το stress και την διαχείριση του, διδάχθηκαν τρόπους αντιμετώπισης.

erithros

Ο Δ/ντης κ. Καρακούσης , η Υπεύθυνη του τομέα Υγείας κ. Παπαγεωργίου, καθώς και οι καθηγητές/τριες και οι μαθητές εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες για τις γνώσεις  που αποκόμισαν.