Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας "Ο Διάκος"

Την ταινία "Διάκος" παρακολούθησαν την Παρασκευή 17 Μαρτίου  μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης.

Η ταινία πραγματεύεται την πολυκύμαντη ζωή και το μαρτυρικό τέλος του ήρωα του 1821 Αθανάσιου Διάκου. Η παραγωγή της ταινίας ανήκει στο Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος «Ο Άγιος Φώτιος», υπό την καθοδήγηση του Αρχιμανδρίτη π. Παύλου Ντούρου, ο οποίος έγραψε το σενάριο και έκανε τη σκηνοθεσία μαζί με την ομάδα του. Τα γυρίσματα της ταινίας έγιναν σε διάφορα μέρη της Πιερίας, τη Σιάτιστα και τον Κοκκινοπηλό Λάρισας.

Η ταινία άγγιξε τους μαθητές , οι οποίοι την παρακολούθησαν με συγκίνηση, χειροκρότησαν μάλιστα ενθουσιασμένοι, όταν αναγνώρισαν στην οθόνη δυο  εκπαιδευτικούς του σχολείου , οι οποίοι συμμετείχαν εθελοντικά!

diakos2

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Παπαδοπούλου Δέσποινα, Κωνσταντινίδου Μαρία, Νέτσικας Κωνσταντίνος,  Παπαγεωργίου Αγγελική , Πετέλα Ανθούλα, Τζουρά Αναστασία, Τσανακτσή Μαρία, Τσιούχα Ελευθερία,  Φακαλή  Ξανθή, Χονδρογιάννη Γιαννούλα.

diakos