Επίσκεψη στο Μουσείο Επιστήμης και Τεχνολογίας

Μαθητές της Β τάξης του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης επισκέφθηκαν το νεο ιδρυθέν μουσείο επιστήμης κ τεχνολογιας  LOGIC, που εδρεύει στην πόλη μας και συγκεκριμένα στο κτίριο του ΤΕΙ - τμήματος εφοδιαστικής αλυσίδας του Διεθνούς πανεπιστημίου.

IMG 20230309 100607 2

Ιδιαιτέρως φιλικα μας υποδέχτηκε ο πρόεδρος του τμήματος κ. Τριανταφύλλου Δημήτριος και ο υπεύθυνος του μουσείου κ. Πετουσης Χρήστος. Η ξενάγηση περιελάμβανε παρουσίαση των εφευρέσεων του προηγούμενου αιώνα και της χρήσης αυτών. Ταυτόχρονα μας ενεπλεξαν σε διαδραστικά πειράματα φυσικής, αφήνοντας τα παιδιά γεμάτα από τη χαρά της ανακάλυψης γνώσεων και ενθουσιασμένα που συμμετείχαν στις δραστηριότητες.

Θα θέλαμε εκ βαθέων να ευχαριστήσουμε για την άψογη οργάνωση και βοήθεια τους, τον κ. Τριανταφύλλου κ κύριο Πετουση και ευελπιστούμε σε πολλές ακόμα επισκέψεις.