Ενδοσχολική Επιμόρφωση - ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ ΤΑΞΗ

Την Τρίτη, 28-02-2023, υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας την Σύμβουλο του τομέα Υγείας και Πρόνοιας, κα Τσακμαλή Μαρία-Αντιόπη προκειμένου να πραγματοποιήσει ενδοσχολική επιμόρφωση  των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας στο μοντέλο της «Ανεστραμμένης Τάξης».

Η ανεστραμμένη τάξη (Flipped Classroom) προσδιορίζεται ως μια εκπαιδευτική μέθοδος «η οποία μεταφέρει την παράδοση του μαθήματος έξω από την αίθουσα διδασκαλίας, προκειμένου ο διδακτικός χρόνος στην τάξη να αφιερωθεί περισσότερο σε αλληλεπιδραστικού τύπου δραστηριότητες όπου οι μαθητές εμπλέκονται ενεργητικά με το διδακτικό περιεχόμενο».

OIP

Η «Ανεστραμμένη τάξη» είναι ένα μοντέλο μεικτής μάθησης, στο οποίο οι μαθητές μαθαίνουν παρακολουθώντας βιντεοδιαλέξεις ή άλλο εκπαιδευτικό υλικό στο σπίτι, ενώ η «εργασία για το σπίτι» (homework) γίνεται στη σχολική τάξη με τον καθηγητή και τους μαθητές να συζητούν και να επιλύουν απορίες. Ο καθηγητής στηρίζει τους μαθητές εκεί ακριβώς που αντιμετωπίζουν δυσκολία. Ο ρόλος του μετατοπίζεται από την παραδοσιακή διάλεξη στην καθοδήγηση, στην στήριξη και στην εξατομίκευση .

Τα βασικά χαρακτηριστικά της ανεστραμμένης τάξης:

• • ΕΥΕΛΙΚΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
  • • ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ
  • • ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ
  • • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

Ο Δ/ντής κ. Καρακούσης Αθανάσιος, Τομεάρχης του Τομέα Υγείας κα Παπαγεωργίου Αγγελική καθώς και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου που παρακολούθησαν  την επιμόρφωση ευχαριστούν θερμά την Σύμβουλο του Τομέα Υγείας κα Τσακμαλή Μαρία-Αντιόπη για την άρτια παρουσίαση του θέματος  και  την γόνιμη ανταλλαγή απόψεων που ακολούθησε της επιμόρφωση.