Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στην Βαλένθια της Ισπανίας στο πλαίσιο Erasmus+

Με άριστη οργάνωση και θετικές εντυπώσεις ολοκληρώθηκε η συνάντηση εκπαιδευτικών και μαθητών του προγράμματος Erasmus+, με τίτλο «Vertical units of agricultural products – Κάθετες μονάδες αγροτικών προϊόντων  » στην  Ισπανία. Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο πλαίσιο της εγκεκριμένης Διαπίστευσης Erasmus+ οργάνωσε και υλοποίησε  εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ισπανία, και συγκεκριμένα στη Βαλένθια και στη Βαρκελώνη.

valwncia.png

Στο πρόγραμμα,το οποίο διήρκησε από τις 04/02 έως και 15/02/2023, συμμετείχαν 10 μαθητές/τριες  και 2 συνοδοί εκπαιδευτικοί  από τον Τομέα  Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος.

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν συνοπτικά οι εξής:

• Η κατάρτιση πάνω στις κάθετες μονάδες παραγωγής ,στη παραγωγή σοκολάτας, κρασιών, μπύρας και η προώθηση τους στην αγορά.
  • Η αναβάθμιση της επαγγελματικής ταυτότητας των μαθητών
  • Η βελτίωση  των  γλωσσικών τους δεξιοτήτων
  • Η γνωριμία με την κουλτούρα της χώρας και γενικότερα η ανάπτυξη της ευρωπαϊκής τους κουλτούρας

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας μαζί με τους συνοδούς καθηγητές και σε συνεργασία με τον φορέα υποδοχής MOVEU,που βρισκόταν σε κάθε στιγμή δίπλα στους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα, είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικές επισκέψεις και δράσεις σχετικές με το θέμα του προγράμματος όπως:

• επίσκεψη στη ζυθοποιεία ‘TYRIS’ , όπου ξεναγηθήκαμε σε όλη την παραγωγική διαδικασία
  • επίσκεψη σε εργοστάσιο παραγωγής «τουρόν» , παραδοσιακών γλυκών της περιοχής της Βαλένθια
  • επίσκεψη σε μια παραδοσιακή οικογενειακή επιχείρηση παραγωγής σοκολάτας , όπου είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε την διαδικασία παραγωγής της σοκολάτας από το ξεκίνημά της μέχρι σήμερα και να γευτούμε τις σοκολάτες
  • επίσκεψη σε συνεταιρισμό οινοποιίας, στον οποίο συναντήσαμε έναν Έλληνα παραγωγό , που ανήκει στο συνεταιρισμό και μας μίλησε για τους συνεταιρισμούς στην Ισπανία , πως λειτουργούν και μας έδειξε όλη την διαδικασία , από την παράδοση των σταφυλιών μέχρι την εμφιάλωση,
  • επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο της Βαλένθια , όπου είδαμε φυτά από όλο τον κόσμο και με την υπεύθυνη του Κήπου πραγματοποιήσαμε πειράματα με θέματα όπως φωτοσύνθεση, διαχωρισμός dna, δημιουργία καλλυντικών με φυσικά υλικά.
  • τέλος είχαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη σε ένα σχολείο της Βαλένθια . Εκεί ξεναγηθήκαμε στις εγκαταστάσεις του σχολείου , πληροφορηθήκαμε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Ισπανίας και τελευταία δράση , ήταν να συνεργαστούν οι μαθητές μας με τους μαθητές μιας αντίστοιχης τάξης του σχολείου υποδοχής σε ένα μάθημα-παιχνίδι στα αγγλικά.

valwncia2

Το πρόγραμμα έδωσε την ευκαιρία στου συμμετέχοντες να γνωρίσουν την κουλτούρα αλλά και τα αξιοθέατα της πανέμορφης πόλης της Βαλένθια  και της Βαρκελώνης   μέσα από επισκέψεις σε πολλά από τα αξιοθέατα  όπως την Πόλη των Επιστημών και των Τεχνών, το Φυσικό Πάρκο της Αλμπουφέρα, τα Μουσεία Ρυζιού, Κεραμικών και Τοπικής Ιστορίας, .    Ακόμη, επισκέφτηκαν τη πόλη Αλικάντε και στη Βαρκελώνη την πασίγνωστη «La sagrada familia» ,το άγαλμα του Χριστόφορου Κολόμβου και την παραλία  «La barceloneta» .

Οι μαθητές αλλά και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί εκφράστηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό για τις εμπειρίες και τις γνώσεις που αποκόμισαν και εξέφρασαν την επιθυμία να συμμετάσχουν μελλοντικά σε παρόμοια προγράμματα.