ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ Κ ΕΥΕΞΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΑΒ ΠΙΕΡΙΑΣ

Ολοκληρώθηκε και φέτος με επιτυχία η παρουσίαση προγράμματος εκπαίδευσης Α’ Βοηθειών  και βασική καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση με τη χρήση εξωτερικού απινιδωτή στο σχολείο μας, στο τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας από ομάδα εκπαιδευτών – διασωστών του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας (ΕΚΑΒ) του νομού Πιερίας .

Το πρόγραμμα περιελάμβανε θεωρητικό και πρακτικό μέρος, στο οποίο οι συμμετέχοντες – μαθητές/τριες  παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, είχαν τη δυνατότητα άσκησης πάνω σε βασικές πρακτικές υποστήριξης της ζωής, αυτόματη εξωτερική απινίδωση, προσέγγιση ατόμου που έχει καταρρεύσει, εφαρμογή θωρακικών συμπιέσεων και εμφυσήσεων διάσωσης, πλάγια θέση ασφαλείας, αντιμετώπιση πνιγμονής – εξαγωγή ξένου σώματος, αντιμετώπιση πνιγμού κ.α. Εισηγητές στο πρόγραμμα ήταν εκπαιδευτές – διασώστες του τμήματος ΕΚΑΒ Κατερίνης.

εικόνα Viber 2023 02 23 20 58 47 300

Η γνώση σε θέματα Α’ Βοηθειών είναι απαραίτητη, το παραπάνω βιωματικό πρόγραμμα σκοπό έχει να εμπλουτίσει την εκπαίδευση των μαθητών μας στη δυνατότητα να ανταποκριθούν σε ενδεχόμενα περιστατικά, που θα συναντήσουν στο χώρο εργασίας τους ή ακόμα και στο περιβάλλον τους.

εικόνα Viber 2023 02 23 20 58 47 494

Ο Δ/ντης, κ.Καρακούσης Αθανάσιος, η Τομεάρχης κ. Παπαγεωργίου Αγγελική , οι καθηγητές/τριες του Τομέα Υγείας  Πρόνοιας καθώς και οι μαθητές/τριες ευχαριστούν θερμά τους εκπαιδευτές-διασώστες  του ΕΚΑΒ Πιερίας την  κ. Χαρίση Δέσποινα (υπεύθυνη του ΕΚΑΒ Πιερίας).